Strona blogu

Wpis widoczny dla wszystkich

Autorami książki "Miesięczny przewodnik po niebie" są Ian Ridpath urodzony 1 maja 1974r. w Wielkiej Brytanii oraz Wil Tirion urodzony 19 lutego 1943r. w Holandii.

Książka została wydana w 2014 r. przez Wydawnictwo Arkady.Jarosław Włodarczyk przetłumaczył ją na język polski.Książka ma 72 strony.

W "Miesięcznym przewodniku po niebie" możemy znaleźć informacje o położeniu planet, galaktyk,gwiazdozbiorów, ale także o obserwacjach zaćmień i meteorytów w latach 2014-2019.W tej książce objaśnione są podstawowe terminy związane z astronomią m.in.co to jest planeta,zaćmienie.Jest to bardzo pożyteczne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią.Jednakże miłośnicy astronomii nie muszą się martwić, że nie znajdą czegoś ciekawego dla siebie.W książce jest bardzo dużo porad dotyczących obserwacji zjawisk.Oprócz tego znajdują się także tabele,mapy i rysunki, które zachęcają nas do dalszej lektury,ale także pomagają nam lepiej zrozumieć astronomie.W książce są także rozdziały o nazwach miesięcy,w których możemy przeczytać jakie zjawiska będziemy mogli zaobserwować w danym miesiącu w latach 2014-2019.Dzięki temu wiemy gdzie i kiedy będziemy mogli zaobserwować na przykład zaćmienie Księżyca. Myślę,że już nie przegapimy okazji aby ujrzeć zjawiska astronomiczne.

Cała książka jest napisana w sposób przejrzysty i czytelny dla wszystkich odbiorców. Czytelnik na pewno nie będzie znudzony tą lekturą.Dzięki tej książce możemy poszerzyć naszą wiedzę o astronomii i to w sposób bardzo przyjemny.Jak najbardziej polecam tę książkę.

 

 
Natalia Flis
Napisane przez: Natalia Flis (środa, 18 października 2017, 09:17)
Wpis widoczny dla wszystkich

Książka "Kosmos" Carl'a Sagan'a, wydana w 1980 roku.

Sagan przedstawia pasjonujący świat kosmosu w sposób niezwykle przystępny i ciekawy nie tylko dla naukowców ale również dla przeciętnego człowieka. Porusza tematy najnowszych odkryć dotyczących życia poza Ziemią i sposoby ewentualnego porozumienia się z mieszkańcami innych planet. Niewątpliwą zaletą książki jest jej styl - autor w niezwykle umiejętny sposób przechodzi z jednego zagadnienia do drugiego oraz używa przez wszystkich znane terminy, jednak zarazem przeplata je naukowymi. Autor potrafi tworzyć plastyczne i sugestywne metafory odnoszące się do życia codziennego i doświadczeń prostego człowieka, za pomocą których objaśnia nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia naukowe. Sagan ma niewątpliwy dar do rozbudzeniu w czytelniku niezwykłej chęci do odkrywania tego co leży poza Ziemią. Książka ma jednak jedną wadę - została napisana 30 lat temu i od tamtej pory postęp w badaniu kosmosu bardzo się rozwinął; dlatego można przecztać o misji kosmicznej,która już dawno została zrealizowana.

Jest to książka wyjątkowa, warto więc przezwyciężyć obawy przed nadmiarem matematyki i fizyki i wyruszyć w podróż poza granice naszej planety oraz dowiedzieć się czy literatura science-fiction ma coś wspólnego z rzeczywistością.

[ Zmodyfikowano: środa, 18 października 2017, 09:17 ]
 
Anna Szalewicz
Napisane przez: Anna Szalewicz (środa, 18 października 2017, 01:20)
Wpis widoczny dla wszystkich

       Autorem książki pt. „Jaka to gwiazda?” jest Michael Vogel - z zawodu dziennikarz, a także miłośnik astronomii. W swojej książce skupia się na przedstawieniu informacji o planetach Układu Słonecznego oraz gwiazdozbiorach, tak aby w zrozumiały sposób zainteresować początkujących miłośników astronomii.

       Przewodnik ten został wydany w 2008 roku. Zawiera 256 stron oraz składa się z pięciu rozdziałów. Na początku czytelnik zostaje wprowadzony w tematykę astronomii, planet oraz świata gwiazd. Kolejny rozdział to możliwość poznania gwiazdozbioru całego nieba, których nazwy łacińskie zostały przedstawione w kolejności alfabetycznej, opisane i pokazane na rysunkach. W celu łatwiejszego odnalezienia gwiazd na niebie autor przedstawia także cztery mapy nieba środkowej oraz południowej Europy na każdy miesiąc. Ostatni rozdział książki poświęcony jest ważnym pojęciom, które pomogą w zrozumieniu zagadnień związanych z astronomią.

       Wiele czytelnych i ciekawych ilustracji, tabele ważnych obiektów, najważniejsze informacje podane w skrócie oraz tekst napisany zrozumiałym językiem - to według mnie charakteryzuje tę książkę godną polecenia. Z pewnością dla początkujących (i nie tylko), którzy chcą pogłębić swoją wiedzę astronomiczną lub dowiedzieć się więcej na temat gwiazd obserwowanych w nocy, ta książka może okazać się bardzo pomocna.

 
Małgorzata Więsyk
Napisane przez: Małgorzata Więsyk (środa, 18 października 2017, 00:23)
Wpis widoczny dla wszystkich

   Recenzowana książka jest VI wydaniem poprawionym. Zasadniczą różnicą między tym a poprzednim wydaniem jest aktualizacja niektórych danych liczbowych i sformułowań, ponadto zaktualizowano niektóre informacje oraz poprawiono błędy drukarskie.

    Książka porusza interesujące mnie zagadnienia oraz takie, których aktualnie potrzebuję w celu pogłębienia wiedzy na temat astronomii.

    Autorem książki jest Eugeniusz Rybka, polski astronom, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Krakowskiego Obserwatorium Astronomicznego (UJ). 

   Już we wstępie autor stara się zachęcić czytelników do poznawania tej dziedziny wiedzy, wyjaśnia znaczenie słowa "astronomia" oraz przybliża czytelnikowi główne przedmioty badań astronomicznych. Książka doskonała dla tych którzy pragną zagłębić się w wiedzę astronomiczną, również historyczną. Na końcu, w dziale "Dodatek 1" autor zawarł zarys historii astronomii. Rozpoczynając od czasów starożytnych autor wprowadza nowe pojęcia i metody obserwacyjne, które były stopniowo odkrywane i wdrażane w życie. Podręcznik posiada 617 stron, 26 głównych rozdziałów, które z kolei podzielone są na bardziej konkretne podrozdziały. Po każdym rozdziale możemy znaleźć zespół ćwiczeń w celu utrwalenia informacji. Niestety książka posiada również wadę, jest przesycona skomplikowanymi zagadnieniami z matematyki, geometrii; wzorami oraz obliczeniami. Dodatkowo nie jest to wyjaśnione w sposób jasny i klarowny dla osób rozpoczynających swoją przygodę z astronomią. Pomimo skomplikowanej konstrukcji podręcznika, nawet początkującym czytelnikom, uda się znaleźć dla siebie kilka cennych informacji np. z wiedzy czysto teoretycznej.

   Podręcznik jest raczej adresowany do osób posiadających już minimalną wiedzę z zakresu astronomii i zaawansowanej matematyki. Autor stara się bezpośrednio trafić do czytelnika i zainteresować go tematem np; "Pierwszym wrażeniem, jakiego doznajemy patrząc na niebo gwieździste jest to, że gwiazdy i inne ciała niebieskie zdają się być przytwierdzone do wewnętrznej powierzchni nakrywającej nas półkuli nieba"  Mogłabym polecić tę książkę wszystkim tym, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę o astronomii.

 
Kamila Remijasz
Napisane przez: Kamila Remijasz (środa, 18 października 2017, 00:05)
Wpis widoczny dla wszystkich

Recenzja

 
Klaudia Kurzyńska
Napisane przez: Klaudia Kurzyńska (wtorek, 17 października 2017, 23:07)
Wpis widoczny dla wszystkich

              Książka "W stronę Nieba. Interaktywna szkoła astronomii" autorstwa Andrzeja Branickiego wydana w 2017 roku przez wydawnictwo PWN.

              Książka podzielona jest na cztery rozdziały, w których omówione są pewne zjawiska i obiekty. Skłania czytelnika do obserwacji otaczającej go rzeczywistości. Każdy rozdział składa się z wielu części, które są szczegółowo opisane i z łatwością możemy znaleźć to, co nas interesuje. Zawarte są w niej liczne fotografie i ryciny, dzięki którym szybko zrozumiemy omawiany temat.

 
Cezary Firek
Napisane przez: Cezary Firek (wtorek, 17 października 2017, 21:04)
Wpis widoczny dla wszystkich

Książka zatytułowana "Przewodnik po gwiazdach i planetach " autorstwa Patrick'a Moore to niewielki zbiór informacji dotyczących astronomii, jej historii oraz przewidywanych prognoz na najbliższe lata.

Przewodnik ten podzielony jest na 10 rozdziałów, dzięki którym każdy kto sięgnie do tej książki może od podstaw poznać astronomię, wgłębić się w znajomość planet i gwiazdozbiorów.

Tabele przedstawione na końcu książki przedstawiają historię astronomii wraz z badaniami kosmicznymi oraz danymi dotyczącymi gwiazdozbiorów. Uważam, iż przewodnik ten jest doskonałym źródłem informacji, w szczególności dla osób rozpoczynających swoją przygodę z astronomią. 

 
Bartłomiej Walencik
Napisane przez: Bartłomiej Walencik (wtorek, 17 października 2017, 20:38)
Wpis widoczny dla wszystkich

Recenzja 

 
Sylwia Sygar
Napisane przez: Sylwia Sygar (wtorek, 17 października 2017, 19:32)
Wpis widoczny dla wszystkich

    Autorem książki pt. ,,Kometa Halleya" jest Hieronim Hurnik. Był to polski astronom urodzony w 1919r., zmarł w 2016r. Profesor nauk fizycznych, specjalista w dziedzinie astrometrii i mechaniki nieba.

    Struktura recenzowanej książki zawiera szesnaście rozdziałów. Rozpoczyna się od wyjaśnienia czym są komety, a dopiero później mowa jest o komecie Halleya. Hurnik opisał w swoim dziele jak dawniej patrzono na gwiazdy i jak wielcy uczeni charakteryzowali komety. Autor również wyjaśnia kim był Edmund Halley. Opisuje kilka zbliżeń komety do Słońca (w 1758, 1835, 1910), a także przewiduje kiedy nastąpi następne zbliżenie.

    Profesor tłumaczy nazwy różnych komet oraz omawia ich położenie w Układzie Słonecznym. Wyjaśnia ich pochodzenie przez zadawanie pytań czytelnikowi, a także mówi o powstaniu tego zjawiska. W książce tej można odnaleźć wiele rysunków i zdjęć, które pozwalają osobom czytającym zrozumieć i dowiedzieć się jak wygląda np. budowa komety.

    Książka pochodzi z 1985r., dlatego niektóre informacje są nieaktualne. Mimo to myślę, że warto po nią sięgnąć, ponieważ człowiek, który chce poznawać astronomię musi posiadać wiedzę od tak wybitnego astronoma. Warto zapoznać się z innymi pracami Hurnika, gdyż był on doświadczonym naukowo badaczem z zakresu wiedzy astronomii, a przede wszystkim nie narzucał własnych poglądów.

 
Dmytro Machuliak
Napisane przez: Dmytro Machuliak (wtorek, 3 października 2017, 15:21)
Wpis widoczny dla wszystkich
Co jest?