Wpis na blogu utworzony przez Małgorzata Więsyk

Małgorzata Więsyk
Napisane przez: Małgorzata Więsyk (środa, 18 października 2017, 00:23)

Recenzowana książka jest VI wydaniem poprawionym. Zasadniczą różnicą między tym a poprzednim wydaniem jest aktualizacja niektórych danych liczbowych i sformułowań, ponadto zaktualizowano niektóre informacje oraz poprawiono błędy drukarskie.

Książka porusza interesujące mnie zagadnienia oraz takie, których aktualnie potrzebuję w celu pogłębienia wiedzy na temat astronomii.

Autorem książki jest Eugeniusz Rybka, polski astronom, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Krakowskiego Obserwatorium Astronomicznego (UJ).

Już we wstępie autor stara się zachęcić czytelników do poznawania tej dziedziny wiedzy, wyjaśnia znaczenie słowa "astronomia" oraz przybliża czytelnikowi główne przedmioty badań astronomicznych. Książka doskonała dla tych którzy pragną zagłębić się w wiedzę astronomiczną, również historyczną. Na końcu, w dziale "Dodatek 1" autor zawarł zarys historii astronomii. Rozpoczynając od czasów starożytnych autor wprowadza nowe pojęcia i metody obserwacyjne, które były stopniowo odkrywane i wdrażane w życie. Podręcznik posiada 617 stron, 26 głównych rozdziałów, które z kolei podzielone są na bardziej konkretne podrozdziały. Po każdym rozdziale możemy znaleźć zespół ćwiczeń w celu utrwalenia informacji. Niestety książka posiada również wadę, jest przesycona skomplikowanymi zagadnieniami z matematyki, geometrii; wzorami oraz obliczeniami. Dodatkowo nie jest to wyjaśnione w sposób jasny i klarowny dla osób rozpoczynających swoją przygodę z astronomią. Pomimo skomplikowanej konstrukcji podręcznika, nawet początkującym czytelnikom, uda się znaleźć dla siebie kilka cennych informacji np. z wiedzy czysto teoretycznej.

Podręcznik jest raczej adresowany do osób posiadających już minimalną wiedzę z zakresu astronomii i zaawansowanej matematyki. Autor stara się bezpośrednio trafić do czytelnika i zainteresować go tematem np; "Pierwszym wrażeniem, jakiego doznajemy patrząc na niebo gwieździste jest to, że gwiazdy i inne ciała niebieskie zdają się być przytwierdzone do wewnętrznej powierzchni nakrywającej nas półkuli nieba"  Mogłabym polecić tę książkę wszystkim tym, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę o astronomii.