Strona blogu

Piotr Radziewicz
Napisane przez: Piotr Radziewicz (czwartek, 19 października 2017, 10:54)
Wpis widoczny dla wszystkich

Kanał YouTube "Astrofaza" funkcjonuje w serwisie od 2013 roku. Do dnia dzisiejszego zapewnia widzom jak i czytelnikom jego strony: www.astrofaza.pl  bogaty i rzetelny wachlarz wszelkich informacji związanych z tematyką Wszechświata oraz samej planety Ziemia. 

Jego założycielem i głównym scenarzystą jest Piotr Kosek.  

Urodził się w Gdańsku. Studiował Psychologię na Uniwesytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. 

 

Kanał "Astrofaza" 

 

 Głównym celem kanału jest dostarczenie nam jak najświeższych informacji o nowych odkryciach, projektach badawczych, i wielu innych informacji związanych z tym co nas otacza. 

 Co drugi poniedziałek dodawany jest nowy odcinek programu "Astrofaza", w którym to przedstawia nam wiadomości "ze Wszechświata" z ubiegłych tygodni. Tematyka programu ściśle skupia się na przestrzeni kosmicznej, przedstawia oraz opisuje nowe układy planetarne, omawia najnowsze odkrycia z tych już znanych oraz jak mówi sam autor: "Planety, pojazdy kosmiczne, misje sond, czy sylwetki znanych astronomów, a także odpowiedzi na pytania o początek wszechświata, jego koniec i inne, bardziej filozoficzne pytania". Każdy z odcinków trwa od 10 do 15 minut. 

 Co środę premierę ma odcinek programu "AstroRaport". W tym programie Piotr Kosak przedstawia nam szybkie (około 5cio minutowe) zestawienie najświeższych informacji dotyczących badań kosmicznych, planów z nimi związanych oraz wszystkie wszelkie nowości od organizacji NASA, SpaceX, itp. Przybliża nam ciekawostki oraz wydarzenia związane z eksploracją kosmosu. 

 W każdy czwartek o godzinie 20:00 autor prowadzi program LIVE, w którym porusza najważniejsze tematy, m.in. misję sondy Cassini czy większą aktywność Słońca. Ze względu na to, że to program na żywo, jego tematyka jest bardzo zróżnicowana, ponieważ widzowie mają możliwość zadawania pytań w czasie rzeczywistym, na które Piotr wraz z innymi widzami na nie odpowiadają. Od czasu do czasu prowadzi obserwacje nocnego nieba, które każdy z widzów może oglądać na żywo. Możemy również trafić na transmisję ze startu rakiet. 

 W piątki ma premiera odcinka z serii "MultiAstroFon". Zawiera on odpowiedzi na najciekawsze pytania widzów oraz w celach humorystycznych przedstawia najbardziej absurdalne teorie pseudonaukowców związane z Kosmosem.

 

Strona Internetowa "Astrofaza" 

 

Na stronie internetowej pod adresem: 

Mamy możliwość bliższego poznania zarówno autora, ramówki programu jak i najnowszych informacji. 

Znajdziemy tam 5 zakładek: 

  • "Główna" - Znajdziemy tu premiery odcinków, informacje o miejscu spotkania z Piotrem Kosakiem (Spotkania mają charakter zajęć edukacyjnych oraz otwartych dyskusji), link do internetowej grupy w serwisie Facebook, oraz Dziennik Kapitański, który ma charakter otwartego bloga, gdzie publikuje wpisy o różnej tematyce kosmicznej oraz wszelkich konkursach. 

  • "Astrofaza" - W tej zakładce znajdują się wszelkie informacje na temat genezy powstania samego kanału oraz idei jaką ze sobą niesie. 

  • "Ramówka" - Tu przedstawiona jest ramówka kanału "Astrofaza" ze szczegółowym opisem każdego programu. 

  • "Patroni" - Znajdują się tu informacje na temat możliwości wsparcia twórcy poprzez serwis Patronite. 

  • "Współpraca" - Potrzebne instrukcje związane ze współpracą z serwisem, kanałem jak i samym Piotrem Kosakiem. 

 

Opinia 

 

Zarówno kanał jak i strona internetowa Piotra Kosaka jest przyzwoitym źródłem najważniejszych oraz najświeższych informacji związanych z Kosmosem. Wiedza oraz nowinki przedstawiane są w sposób przyzwoity lecz rzetelny. Dowodem na to może być przedział wiekowy widzów, który rozciąga się od 15 do 40 lat. Autor zachęca nas do prowadzenia własnych obserwacji, zaciekawia samym Kosmosem. Uważam taki sposób przedstawienia ciekawej, ale jakże ważnej wiedzy za bardzo trafny i przyszłościowy, jednakże nie tylko ja tak myślę. Liczba subskrybentów na dzień 17 października 2017 roku wynosi: 167 909. Sam osobiście subskrybuję jego kanał od 2014 roku. 

 

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z kanałem oraz stroną! 

 

Potrzebne linki: 

Grupa na Facebook'uwww.facebook.com/groups/astromisie/ 

 

 
Kamila Jasińska
Napisane przez: Kamila Jasińska (środa, 18 października 2017, 13:21)
Wpis widoczny dla wszystkich

Strona internetowa pod adresem www.kosmos.edu.pl jest to "Portal astronomiczny - Świat, Wszechświat i jego zagadki". Jak sam administrator wspomina w zakładce "o nas" został on stworzony w celu popularyzacji astronomii w Polsce. Można odnaleźć na nim wiele informacji na temat naszej planety - Ziemi oraz o sąsiadujących jej ciałach niebieskich takich jak Słońce poprzez komety, mgławice meteory czy też całą resztę pozostałych planet układu słonecznego.

Portal dostarcza wielu świeżych informacji na temat współczesnych odkryć, poglądów czy wysuwanych hipotez. Posiada również grę edukacyjną, w której internauta może przemierzać galaktyczne przestworza jako pilot kosmicznego promu. Jest to bardzo ciekawa inicjatywa i sposób na naukę poprzez zabawę. Zespół kosmos.edu.pl proponuje również czytelnikom sklep, w którym przygotowane zostały oferty szczególnie interesujących przedmiotów wystawionych na aukcjach internetowych. 

Strona posiada zakładkę "polecane", w której znajduje się bogaty spis literatury astronomicznej godnej polecenia, natomiast w zakładce "ciekawe" możemy przeczytać wiele przypuszczeń, hipotez czy wizji astronomicznych. Dodatkowo czytelnik może wysunąć do zespołu administracyjnego sugestie dotyczące prowadzenia serwisu poprzez wiadomość mailową.

Wizualnie strona ta jest bardzo przejrzysta oraz jest łatwa w użytkowaniu. Wpisy są przyjemne do czytania i warte uwagi każdej, nawet mało zainteresowanej astronomią osoby.

 
Mikołaj Cegiełka
Napisane przez: Mikołaj Cegiełka (środa, 18 października 2017, 13:17)
Wpis widoczny dla wszystkich

Branicki Andrzej, 2012, Obserwacje i pomiary astronomiczne, WUW, 327 s.

 Książka o tytule „Obserwacje i pomiary astronomiczne” Andrzeja Branickiego została wydana w 2012 roku przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Znajdujące się w niej 327 stron zostało podzielonych na dwie części odpowiednio po 10 i 11 rozdziałów.

 W części pierwszej znajdują się propozycje prostych obserwacji astronomicznych które można wykonać samodzielnie bez jakichkolwiek wyspecjalizowanych narzędzi lub za pomocą lornetki czy aparatu fotograficznego. Część druga przedstawia zagadnienia i obserwacje trudniejsze wymagające podstawowej wiedzy o fizyce i astronomii oraz posiadania podstawowych narzędzi badawczych. Wszystkie doświadczenia i obserwacje są wyjaśnione w jasny i czytelny sposób co powinno ułatwić ich wykonanie łatwo i bezproblemowo.

 Propozycje tą polecam dla każdego, od nauczyciela w celu przeprowadzenia doświadczeń na lekcji jak i do zwykłego laika, który dopiero zaczyna swoją przygodę z astronomią. Książka ta jest świetną pomocą w uzupełnieniu wiedzy teoretycznej o astronomii w połączeniu ze stroną praktyczną. Ułatwia to łatwiejsze zrozumienie pewnych kwestii związanych z tą dziedziną nauki.

 
Aleksandra Kanar
Napisane przez: Aleksandra Kanar (środa, 18 października 2017, 12:34)
Wpis widoczny dla wszystkich

    Książka Marka Żbika została wydana w 1980 roku, przez wydawnictwo Nasza Księgarnia, jako 135 stronnicowe wydanie o planetach wszechświata oraz ich budowie.

    Dzieło Żbika zaczyna się wstępem, w którym dzieli się z czytelnikami o czynnikach, które skłoniły go do stworzenia tego dzieła. W bardzo dosadny sposób wyjaśnia, że wiedza o planetach jest bardzo zróżnicowana i szeroka oraz uświadamia nam jak ważnym znaczeniem dla ludzkości jest nauka. Książka podzielona jest na 3 działy, Budowa Planet Wewnętrznych; Budowa Planet Zewnętrznych, Ich Księżyców i Drobnych Ciał Kosmicznych oraz Budowa a Geneza Planet. Autor poza bardzo bogato przekazywaną wiedzą, dostarcza również czytelnikowi dzięki Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie różne fotografie ukazujące powierzchnię Marsa czy kratery księżycowe. Książka napisana jest w bardzo interesujący i ciekawy sposób, zachęca czytelników do zapoznania się z jej treścią

    "O Budowie Planet" Marka Żbika zdecydowanie jest lekturą godną polecenia. Fanatycy astronomii napewno będą zadowoleni po jej przeczytaniu. Każdy, kogo interesuje wszechświat, powinien zaznajomić się z tą wyjątkową książką. Osobiście uważam. że warto poświęcić dla niej kilka chwil oraz nabyć dodatkowej wiedzy o otaczających nas planetach.

 

 
Piotr Urbański
Napisane przez: Piotr Urbański (środa, 18 października 2017, 12:21)
Wpis widoczny dla wszystkich

Tadeusz Wilgat, 1972, Geografia astronomiczna, PZWS, Warszawa, 210 s.

Książka "Geografia Astronomiczna" Tadeusz Wilgata - doświadczonego geografa i hydrografa, wieloletniego nauczyciela akademickiego - została wydana w 1972 roku przez Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych w Warszawie. Jest gruba na 210 stron i posiada 16 rozdziałów.

Prolog wyjaśnia cel napisania tej pozycji, jaką problematykę ma ona poruszać i jaka jest jej grupa docelowa. Jest przystępna właściwie dla każdego - może okazać się pomocna i dla studenta, i dla nauczyciela geografii. "Książka bowiem przeznaczona jest nie dla osób, które szukają encyklopedycznych wiadomości, ale dla tych które chcą zrozumieć opisywane zjawiska i ich konsekwencje". Zakres wiadomości został ograniczony do tych, które potrzebne są do ogólnogeograficznego wykształcenia. Słownictwo zawarte w książce jest proste - dzięki temu nawet skomplikowane informacje zawarte w środku są stosunkowo łatwe do przyswojenia; można zauważyć również wiele ilustracji, które są dodatkową pomocą. Zawarte na końcu rozdziałów zadania dodatkowo utrwalają wiedzę, o której dopiero co przeczytaliśmy. Wyjaśniane są nawet najprostsze zagadnienia, więc jest to znakomity podręcznik nawet dla samouków.

Niestety przez upływ czasu, nie wszystkie informacje w środku są aktualne, lecz uważam, że nadal z tej lektury można wiele wynieść. Z czystym sercem polecam tę pozycję.

 
Magdalena Chara
Napisane przez: Magdalena Chara (środa, 18 października 2017, 12:04)
Wpis widoczny dla wszystkich

               Książka Marka Żbika, nosząca tytuł „O budowie planet”, została wydana w 1985 roku i jest jedną z wielu książek tego autora. Na okładce, na ciemno niebieskim tle dostrzegamy Ziemię – jak informuje opis – widzianą z odległości 300 km. Ta stosunkowo cienka, bo mająca tylko 149 stron książka, dostarcza wiele informacji na temat ówczesnego stanu wiedzy na temat planet.

               We wstępie autor wyjaśnia czytelnikowi, co skłoniło go do napisania takiej właśnie książki. Jako główny powód podaje chęć usystematyzowania informacji uzyskanych dzięki badaniom planet wewnętrznych takich jak: Księżyc, Wenus, Mars, ale i zewnętrznych: Jowisza i Saturna. W pierwszej części nazwanej „Budowa planet wewnętrznych” Żbik zawarł informacje m.in. na temat budowy wewnętrznej planet, sposobie ich formowania. Po przeczytaniu będziemy też wiedzieć więcej o morfologii i budowie tych planet, o kraterach występujących na nich, ich tektonice oraz erozji i wietrzeniu. Druga część opowiada o budowa planet zewnętrznych, ich księżyców i drobnych ciał kosmicznych. Trzecia część ukazuje zależność pomiędzy budową, a genezą planet.

               Książka jest warta polecenia, dla każdego, kto choć trochę interesuje się astronomią. Zawiera dużo zdjęć i rysunków, które ułatwiają zrozumienie zawiłych na pierwszy rzut oka zagadnień. Napisana jest językiem prostym i jednocześnie rzeczowym, co pozwala w pełni cieszyć się lekturą.  

 
Bogumiła Świniarska
Napisane przez: Bogumiła Świniarska (środa, 18 października 2017, 11:59)
Wpis widoczny dla wszystkich

Autorem książki pod tytułem „Nowe opowiadania Starego Astronoma” jest Józef Smak, polski astronom, profesor urodzony 5 stycznia 1936 roku. Książka została wydana w 2013 roku przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i zawiera 150 stron.

W ,, Nowych Opowiadaniach Starego Astronoma” możemy znaleźć bardzo zróżnicowane artykuły poświęcone problemom współczesnej astronomii oraz kilka osobistych wspomnień samego autora. Książka dzieli się na wstęp i cztery działy o zróżnicowanej tematyce. Autor przedstawia obserwacje astronomiczne kiedyś i dziś, tłumaczy dlaczego Pluton nie jest już planetą, oraz pisze o tym jak astronomia pomaga historykom określać daty różnych wydarzeń z przeszłości. Szczególnie ciekawe są rozdziały poświęcone mało znanym zagadnieniom z historii rozwoju polskiej astronomii. Czytelników z pewnością zainteresuje również część książki związana z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika. Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa książka i zachęcam do jej przeczytania.

 
Małgorzata Chrost
Napisane przez: Małgorzata Chrost (środa, 18 października 2017, 11:58)
Wpis widoczny dla wszystkich

Autorem książki „W stronę nieba: Interaktywna szkoła astronomii” jest Andrzej Branicki. Książka wydana została w 2017 roku, przez wydawnictwo Naukowe PWN w Warszawie. Książka zawiera 275 stron podzielonych na 4 rozdziały.

Książka ,, W Stronę Nieba: Interaktywna szkoła astronomii`` Opowiada o wielu ciekawych aspektach astronomicznych związanych  m.in.  z atmosferą, Słońcem, Księżycem oraz o tajemnicach galaktyki. Autor wyjaśnia również dlaczego warto jest żyć w okolicach równika. Książka napisana jest w sposób bardzo ciekawy, z każdym rozdziałem zdobywamy coraz większą wiedzę z dziedziny astronomii. Kolejną zaleta książki jest duża ilość barwnych obrazków i rycin, które stanowią zachętę do zapoznania się z nią nawet osobom, które nie lubią za dużo czytać. Okładka jak i wnętrze książki utrzymane jest w bardzo ciekawym i dobrym stylu. Moim zdaniem każdy, kto zdecyduje się ją przeczytać, nie będzie tego żałował.  Osobiście gorąco polecam tę lekturę, każdemu kto choć trochę interesuje się astronomią.

 
Marcin Pawłowski
Napisane przez: Marcin Pawłowski (środa, 18 października 2017, 11:09)
Wpis widoczny dla wszystkich

Książka zatytułowana "Astronomia przewodnik po wszechświecie " jest dziełem następujących autorów: Robert  Burnham , Alan Dyer , Jeff Kanipe.Książka zawiera 432 strony.  Książka jest przeznaczona dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią.Książka dzieli się na dwie części. W pierwszej części  pt. " Poznaj wszechświat " opisano historię badań astronomicznych od czasów prehistorycznych. W tej części zostały opisane przyrządy do obserwacji nieba.

Natomiast druga część zatytułowana " Przewodnik po ciałach niebieski " zgłębia tajniki kosmosu, zawiera opisy konstelacji gwiezdnych oraz ciał niebieski rozrzuconych  po kosmosie.

Jeżeli interesuje cię wszechświat  to ta książka jest właśnie dla Ciebie.Czas spędzony przy tej książce nigdy nie jest czasem straconym.

 
Klaudia Baran
Napisane przez: Klaudia Baran (środa, 18 października 2017, 09:39)
Wpis widoczny dla wszystkich

 

 Książka została wydana w 2017 roku. Wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka ma 335 stron.

Krzysztof Ziołkowski to  polski astronom, autor publikacji naukowych i popularyzatorskich z dziedziny astronomii. Urodził się w 1939 roku w Białej Podlasce.

"Poza Ziemię… Historia lotów międzyplanetarnych" to zbiór naprawdę ciekawych danych na temat dotychczasowych lotów międzyplanetarnych. Autor wprowadzając nas w ten świat  podkreśla wpływ pierwszych odkryć na dzisiejsze postrzeganie Wszechświata przez ludzi. Wspomina o zmianach jakie miały miejsce, takich jak o  zmianie wynikającej z wygłoszonej przez Kopernika teorii, ale też o  postępie w kwestii narzędzi jakimi operował wtedy człowiek. Książka została podzielona na rozdziały i podrozdziały z konkretnymi tytułami. To  wyprawa, podczas której autor zapoznaje nas  z trudnymi początkami, serią niepowodzeń oraz pierwszymi większymi na tamte czasy sukcesami i  imponującymi odkryciami, których następstwem są kolejne teorie i ustalenia na temat tajemniczego Wszechświata. Możemy porządkować zgromadzoną dotychczas wiedzę i uzupełnić ją o inne, fascynujące ciekawostki. Całość bardzo dobrze dopełniają ilustracje, które są kolorowe i pomagają lepiej zrozumieć oraz wyobrazić sobie Wszechświat. Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się wiele w sposób przejrzysty i czytelny dla wszystkich odbiorców. Myślę, że każdy  kto interesuje się astronomią powinien sięgnąć po tą książkę.