Wpis na blogu utworzony przez Piotr Urbański

Piotr Urbański
Napisane przez: Piotr Urbański (środa, 18 października 2017, 12:21)

Tadeusz Wilgat, 1972, Geografia astronomiczna, PZWS, Warszawa, 210 s.

Książka "Geografia Astronomiczna" Tadeusz Wilgata - doświadczonego geografa i hydrografa, wieloletniego nauczyciela akademickiego - została wydana w 1972 roku przez Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych w Warszawie. Jest gruba na 210 stron i posiada 16 rozdziałów.

Prolog wyjaśnia cel napisania tej pozycji, jaką problematykę ma ona poruszać i jaka jest jej grupa docelowa. Jest przystępna właściwie dla każdego - może okazać się pomocna i dla studenta, i dla nauczyciela geografii. "Książka bowiem przeznaczona jest nie dla osób, które szukają encyklopedycznych wiadomości, ale dla tych które chcą zrozumieć opisywane zjawiska i ich konsekwencje". Zakres wiadomości został ograniczony do tych, które potrzebne są do ogólnogeograficznego wykształcenia. Słownictwo zawarte w książce jest proste - dzięki temu nawet skomplikowane informacje zawarte w środku są stosunkowo łatwe do przyswojenia; można zauważyć również wiele ilustracji, które są dodatkową pomocą. Zawarte na końcu rozdziałów zadania dodatkowo utrwalają wiedzę, o której dopiero co przeczytaliśmy. Wyjaśniane są nawet najprostsze zagadnienia, więc jest to znakomity podręcznik nawet dla samouków.

Niestety przez upływ czasu, nie wszystkie informacje w środku są aktualne, lecz uważam, że nadal z tej lektury można wiele wynieść. Z czystym sercem polecam tę pozycję.