Celem kursu jest kształtowanie wiedzy o zagadnieniach podstawowych dialektologii słowiańskiej, w tym dialektologii ukraińskiej, oraz o zagadnieniach podstawowych etnolingwistyki, o wspólnych metodach i różnicach w podejściu do przedmiotu badań w dialektologii i etnolingwistyce.
Student przyswaja wiedzę o zróżnicowaniu regionalnym języków słowiańskich, zaznajamia się z podstawowymi pojęciami dialektologii oraz metodami badań dialektologicznych, w tym z metodą lingwogeograficzną.
Student kształtuje uporządkowaną wiedzę o dialektach języka ukraińskiego, o regionach historyczno-etnograficznych, przyswaja wiedzę o specyfice ich kultury materialnej i duchowej.
Student kształtuje umiejętność dostrzegania zróżnicowania regionalnego języka ukraińskiego i rozumienia jego znaczenia w historii kultury ukraińskiej oraz umiejętność analizować teksty w celu ustalenia jego cech językowych i należności do określonego dialektu oraz znalezienia dialektyzmów w tekstach literatury pięknej i określenia ich cech semantycznych lub gramatycznych.
- Nauczyciel: Lyubov Frolyak