Kurs skierowany jest do osób, które interesują się i chcą poszerzyć swoje umiejętności edytorskie z zakresu korekty tekstów na podstawie praktyki na materiałach popularnonaukowych. Jest on dedykowany zarówno studentom edytorstwa czy filologii polskiej, jak również tym osobom, które już pracowały bądź pracują w obszarze wydawniczym, przy redakcji tekstów, tworzeniu pism i dokumentów oraz chcą doskonalić swój warsztat zawodowy.

Po ukończeniu kursu uczestnik:

  • jest przygotowany do podjęcia korekt nad tekstami popularnonaukowymi
  • zna podstawy redagowania merytorycznego, formalno-porządkowego, językowego i korekty
  • umie wykorzystywać specjalistyczne oprogramowanie komputerowe do tworzenia publikacji w formacie elektronicznym
  • otrzymuje certyfikat ukończenia zaawansowanego kursu korektorskiego, zawierający zakres szkolenia

Struktura kursu:

1. Zajęcia (każda lekcja jest dostępna jeden raz w tygodniu).

2. Praca własna (dokonanie korekty dłuższego tekstu popularnonaukowego wraz z uzasadnieniem wyboru zastosowanych poprawek).

3. Wsparcie (każdy uczestnik kursu może na bieżąco uzyskać indywidualną pomoc koordynatora procesu nauczania).

4. Podsumowanie (uzyskanie certyfikatu potwierdzającego kompetencje).

Zawartość kursu:

  • Temat nr 1 - Korekta językowa
Na pierwszych zajęciach zapoznasz się ze specyfiką konstrukcji językowych tekstów popularnonaukowych. Przypomnisz i udoskonalisz zastosowanie znaków interpunkcyjnych, pisowni łącznej/rozłącznej, użycie dużych/małych liter oraz łączników/myślników. Ponadto zapoznasz się z leksyką oraz składnią tekstów popularnonaukowych.

  • Temat nr 2 - Korekta tekstu/merytoryczna
Na kolejnych zajęciach dowiesz się, jak pracować na tekście popularnonaukowym z użyciem znaków korektorskich. Zapoznasz się także z prawidłową techniką dzielenia wyrazów oraz zastosowania wyróżnień. Podane informacje pozwolą ci na sprawdzenie swoich umiejętności poprzez dokonanie przykładowej korekty tekstu popularnonaukowego wraz ze znakami edytorskimi.

  • Temat nr 3 - Programy do korekty tekstu

Na trzecich zajęciach udoskonalisz i poszerzysz zdobyte dotychczas umiejętności z zakresu korekty w dwóch podstawowych programach - Wordzie oraz Dokumentach Google. Dowiesz się, jakie narzędzia z tych programów mogą być szczególnie przydatne, w przypadku korekty tekstów popularnonaukowych.

  • Temat nr 4 - Podsumowanie
Na ostatnich zajęciach nastąpi podsumowanie zdobytych dotychczas umiejętności. Wszelkie prace, na których pracowali dotychczas użytkownicy kursu zostaną ocenione i przedstawione do indywidualnego wglądu. Wszyscy uczestnicy biorący regularny udział w kursie, otrzymają certyfikat, potwierdzający zdobycie wyspecjalizowanych umiejętności z zakresu korekty tekstów popularnonaukowych.

Warunki uzyskania zaświadczenia: regularne uczestnictwo w zajęciach, złożenie wszelkich prac omawianych zarówno na zajęciach, jak i dokonanych podczas pracy własnej.