W ramach zajęć studenci zdobywają wiedzę w zakresie teorii i metodologii badań kulturowych oraz nabywają umiejętności związane z prowadzeniem samodzielnej pracy badawczej, poszukiwaniem materiałów źródłowych, formułowaniem tez i pytań badawczych, tworzeniem aparatu naukowego oraz konstruowaniem koncepcji projektu badawczego.

W ramach wykładu prezentowane są podstawowe zagadnienia dotyczące badań kulturowych, w tym przede wszystkim główne ujęcia teoretyczne oraz metody badawcze stosowane w obszarze nauk o kulturze. Kwestie te są omawiane na polu teoretycznym a także z wykorzystaniem przykładów konkretnych projektów badawczych (w formie studiów przypadku).


Podczas zajęć studenci poszerzają wiedzę dotyczącą fotografii w zakresie historii tego medium oraz w odniesieniu do procesu wyodrębniania się fotografii jako samodzielnej dziedziny sztuki. Dzieje rozwoju techniki fotograficznej oraz prace najwybitniejszych twórców XIX i pierwszej połowy XX wieku są tu punktem odniesienia dla podejmowania zagadnień dotyczących estetycznych walorów zdjęć. Celem zajęć jest nie tylko pogłębianie wiedzy o fotografii jako nowoczesnym medium zajmującym znaczące miejsce w obszarze kultury współczesnej, ale także rozwijanie kompetencji jeśli chodzi o analizę obrazu fotograficznego, prowadzoną w szerokim kontekście historycznym oraz w odniesieniu do różnych prądów artystycznych oraz ujęć teoretycznych rozwijanych na gruncie współczesnej humanistyki.

W ramach zajęć studenci pogłębiają wiedzę w zakresie teorii i metodologii badań kulturowych oraz poszerzają umiejętności związane z prowadzeniem samodzielnej pracy badawczej, poszukiwaniem materiałów źródłowych, formułowaniem tez i pytań badawczych, tworzeniem aparatu naukowego oraz konstruowaniem koncepcji projektu badawczego.

W ramach zajęć prezentowane będą podstawowe zagadnienia dotyczące badań kulturowych, w tym zarówno ujęcia teoretyczne, jak też metody badawcze stosowane w obszarze nauk o kulturze, z wykorzystaniem przykładów konkretnych projektów badawczych.


Podczas zajęć studenci będą poznawać podstawowe pojęcia i najważniejsze zagadnienia ogólne odnoszące się do szeroko rozumianej problematyki związanej z dziejami architektury i sztuk plastycznych. Celem zajęć jest nie tylko zdobywanie wiedzy w zakresie tej problematyki, ale też rozwijanie umiejętności osadzania zjawisk artystycznych w szerszym kontekście historycznym i kulturowym. Wykład uzupełnia konwersatorium w ramach którego studenci będą kształtować umiejętności w zakresie świadomego patrzenia na dzieła sztuki, a także rozwijać kompetencje w zakresie opisywania i analizowania konkretnych obiektów, pod kątem ich znaczenia i pełnionych funkcji.

Konwersatorium stanowi uzupełnienie wykładu Podstawy wiedzy o sztuce. W ramach zajęć studenci będą pogłębiać wiedzę w zakresie dziejów sztuki, zdobywać umiejętności w zakresie opisywania i analizowania dzieł sztuki oraz poszerzać swoje kompetencje jako aktywnych i świadomych odbiorców sztuki.