Kurs Historyczna Ortofotomapa Lublina jest przeznaczony dla studentów koła naukowego GeoIT, w związku z realizacją porozumienia o współpracy UMCS z Gminą Lublin w zakresie tworzenia i współużytkowania repozytorium danych przestrzennych.

- Teacher: Jakub Kuna
- Koordynator: Alicja Nieć
- Koordynator: Maja Potęga
PL: Kurs Zaawansowane Metody Badawcze w Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarce Przestrzennej jest przeznaczony dla uczestników 2 roku Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych, Laboratorium obejmuje 45 godz. zajęciowych w pracowni komputerowej. Uczestnicy laboratorium poznają specyfikę pozyskiwania i przetwarzania danych stosowanych w badaniach społeczno-ekonomicznych i planistycznych, w szczególności danych przestrzennych. Istotą laboratorium jest przekazanie praktycznych umiejętności swobodnej obsługi komputera, właściwego doboru i integracji różnych zestawów oprogramowania w zależności od celu, charakteru danych, możliwości ich pozyskania, obróbki i publikacji.
ENG: The Advanced Research Methods in Social and Economic Geography and Spatial Management course is designed for 2nd year participants in the Doctoral School of Social Sciences. The laboratory includes 45 class hours in a computer lab. Participants learn the specifics of obtaining and processing data used in socio-economic and planning studies, especially spatial data. The essence of the laboratory is to provide practical skills of free computer use, proper selection and integration of different software sets, depending on the purpose, nature of the data, possibility of its acquisition, processing and publication.

- Teacher: Jakub Kuna
Kurs Matematyczne Podstawy Geoinformacji jest przeznaczony dla studentów 1 roku Geografii 2 stopnia na specjalności Wizualizacja Kartograficzna i Projektowanie Map. W ramach kursu studenci poznają teorię odwzorowań kartograficznych i jej znaczenie dla funkcjonowania systemów informacji geograficznej. W ramach ćwiczeń studenci nabywają praktyczne umiejętności georeferencji danych rastrowych i wektorowych w różnych układach współrzędnych, oceny poprawności georeferencji, rozpoznawania i oceny różnych odwzorowań kartograficznych oraz doboru odwzorowań w zależności od celu opracowania.
- Teacher: Jakub Kuna
Kurs Systemy Informacji Geograficznej jest przygotowany dla studentów 1 roku 1 stopnia kierunku Geografia Wojskowa. Kurs obejmuje podstawowe zagadnienia związane z funkcjonowaniem systemów informacji geograficznej (GIS), takie jak: dane przestrzenne, formaty i sposoby ich pozyskiwania, globalne i lokalne systemy pozycjonowania, modele Ziemi i odwzorowania kartograficzne, globalne i lokalne układy współrzędnych, zarządzanie atrybutami danych i bazy danych, podstawowe analizy przestrzenne, metody udostępniania danych przestrzennych, zastosowania GIS w wojsku i zarządzaniu kryzysowym.
Wykład obejmuje 10 spotkań o długości 65 min. realizowanych w formie zdalnej na platformie MS Teams. Zaliczenie wykładu odbywa się na podstawie kolokwium testowego w formie zdalnej.
Laboratorium obejmuje 10 spotkań o długości 180 min. realizowanych w formie stacjonarnej, w salach komputerowych. Zaliczenie laboratorium odbywa się na podstawie średniej ocen z 4-5 ćwiczeń cząstkowych (70% wagi oceny końcowej) oraz prezentacji projektu semestralnego w grupach 3-osobowych (30% wagi oceny końcowej). Ćwiczenia cząstkowe i projekt semestralny są oceniane w skali uniwersyteckiej 2-5.
Uczestnictwo w laboratorium jest obowiązkowe, wymagana frekwencja to minimum 80% obecności (8 z 10 spotkań). Usprawiedliwienie nieobecności powyżej limitu odbywa się na podstawie zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego brak możliwości uczestnictwa w danym dniu zajęć. Zaległości powstałe w wyniku nieobecności należy nadrobić we własnym zakresie na podstawie materiałów dydaktycznych zamieszczanych na platformie.
Warunkiem ukończenia kursu
i dopuszczenia do kolokwium końcowego z wykładu jest uzyskanie
pozytywnej oceny ze wszystkich ćwiczeń cząstkowych i z pracy
semestralnej.
- Teacher: Piotr Bartmiński
- Teacher: Beata Hołub
- Teacher: Jakub Kuna
- Teacher: Marcin Siłuch
- Teacher: Magdalena Suchora
- Teacher: Mateusz Zawadzki
Kurs Techniki Przetwarzania Danych Przestrzennych - laboratorium jest przeznaczony dla studentów geografii 1 roku II stopnia na specjalności Wizualizacja kartograficzna i projektowanie map.
Na zajęciach studenci nabędą umiejętności praktyczne w zakresie pozyskiwania, gromadzenia, przetwarzania, analizy i wizualizacji danych przestrzennych. Poznają zalety i wady wykonywania różnych zadań analitycznych w programie QGIS.
Kurs obejmuje 20 godzin laboratorium, tj. 10 spotkań w blokach 2-godzinnych.
Zaliczenie kursu na podstawie średniej arytmetycznej z ocen cząstkowych uzyskanych w poszczególnych ćwiczeniach.

- Teacher: Jakub Kuna
Kurs Kartografia Urzędowa - laboratorium jest przeznaczony dla studentów geografii 1 roku II stopnia na specjalności Wizualizacja kartograficzna i projektowanie map.
Na zajęciach studenci nabędą umiejętności praktyczne dotyczące korzystania z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, w szczególności w zakresie danych przestrzennych dostępnych bezpłatnie na mocy Ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne oraz rozporządzeń. Wykonają ćwiczenia obejmujące pobieranie, przetwarzanie w celu optymalizacji i wizualizację danych przestrzennych. Zapoznają się z wytycznymi technicznymi dotyczącymi standardowych opracowań kartograficznych oraz poznają zalety i wady wykonywania standardowych opracowań kartograficznych w programie QGIS.
Kurs obejmuje 10 godzin laboratorium, tj. 5 spotkań w blokach 2-godzinnych.
Zaliczenie kursu na podstawie projektu zaliczeniowego - poprawnie zredagowanej wizualizacji fragmentu mapy wybranej miejscowości w skali 1:10000 na podstawie danych pozyskanych z zasobu PZGIK.
- Teacher: Jakub Kuna
oraz wytworzenie umiejętności praktycznych z zakresu obsługi programów komputerowych usprawniających pracę nowoczesnego geografa.

- Teacher: Mirosław Krukowski
- Teacher: Jakub Kuna
- Teacher: Jarosław Pietruczuk
Kurs Systemy i analizy przestrzenne w gospodarowaniu zasobami turystyczymi jest przeznaczony dla studentów III roku kierunku Turystyka i rekreacja. Założeniem kursu jest podstawowe przygotowanie uczestników do pracy analitycznej z wykorzystaniem Systemów Informacji Geograficznej (GIS). Na zajęciach studenci dowiadują się o teorii informacji i sposobach cyfrowego zapisu danych w systemach komputerowych. Poznają rodzaje grafiki komputerowej (wektorowa i rastrowa) oraz pojęcie georeferencji danych przestrzennych.
Wykonują ćwiczenia dotyczące tworzenia, edycji i transformacji danych przestrzennych. Poznają podstawowe repozytoria danych przestrzennych. Wykonują proste ćwiczenia analityczne na bazie danych przestrzennych pobranych z repozytoriów urzędowych. Dokonują kompilacji danych w celu opracowania modelu przestrzeni geograficznej na przykładzie bazy danych i mapy turystycznej wybranej gminy.
Podstawą wykonania ćwiczeń jest udział w zajęciach, instrukcje w PDF oraz dokumentacja programu QGIS dostępna w help i online.
- Teacher: Jakub Kuna

- Teacher: Jakub Kuna