Program popularnonaukowy Centrum CeReClimEn UMCS pn. "KLIMAT", poświęcony edukacji społeczeństwa w zakresie OZE i efektywności energetycznej, skierowany jest do szerokiego grona odbiorców. Jego ideą jest popularyzacja nauki i rozwiązań biznesowych, w tym wyzwań badawczych i wdrożeniowych dotyczących zmian klimatu i środowiska w ujęciu międzydyscyplinarnym.
Prezentujemy w nim pracę Ekspertów ze świata nauki i sfery biznesu, którzy nie tylko w swoich laboratoriach czy firmach - ale również domach i społecznościach - wdrażają praktyki zrównoważonego życia. Przedstawiamy również technologie, innowacje i projekty, które już teraz pomagają chronić Ziemię albo mają perspektywę, by robić to w przyszłości.
Poszczególne odcinki prezentują następujące tematy:
Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT”, poświęconego energii wiatrowej. To dobra okazja, aby dowiedzieć się, jak Polska rozwija swoje zielone technologie i poznać najnowsze osiągnięcia nauki w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Na początek odwiedzimy Farmę Wiatrową Kraśnik. To pierwszy projekt, realizowany przez firmę OX2 na Lubelszczyźnie, która jest wiodącym inwestorem w dziedzinie energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej. Przedstawiciele firmy: Paweł Malarz i Piotr Winkiel wyjaśnią m.in. jak wygląda planowanie budowy farmy wiatrowej oraz związana z tym logistyka a także, jakie są procedury bezpieczeństwa, dotyczące turbin wiatrowych. Przestawią również plany firmy OX2 w Polsce.
Następnie odwiedzimy Politechnikę Lubelską, gdzie prowadzone są badania nad małymi turbinami wiatrowymi o pionowej osi obrotu. Zajrzymy do tunelu aerodynamicznego, by z bliska przyjrzeć się innowacyjnym rozwiązaniom w dziedzinie energetyki wiatrowej. Dr inż. Konrad Pietrykowski z Wydziału Mechanicznego PL wyjaśni działanie tego typu urządzeń. Przedstawi przepisy, dotyczące montażu przydomowych elektrowni wiatrowych oraz wyzwania technologiczne z tym związane.
W kolejnej rozmowie skupimy się na recyklingu turbin wiatrowych, który staje się coraz ważniejszym zagadnieniem w kontekście zrównoważonego rozwoju. Dr inż. Ewa Zawadzka z Instytutu Elektrotechniki – Centrum Badawczego Materiałów Elektrotechnicznych Sieci Badawczej Łukasiewicz podzieli się swoimi doświadczeniami i wyzwaniami związanymi z tym procesem. Zaprezentuje również najbardziej popularną w energetyce wiatrowej żywicę epoksydową oraz przykłady kompozyt ów, powstałych z mączki recyklingowej z łopat.
Na koniec odwiedzimy Politechnikę Białostocką, gdzie powstał innowacyjny, hybrydowy system łączący małą energetykę wiatrową z fotowoltaiką. Przyjrzymy się zaletom tego rozwiązania oraz innym projektom badawczym, które kształtują przyszłość polskiej energetyki. Naszymi przewodnikami z Politechniki Białostockiej będą: dr inż. Adam Tomaszuk z Centrum Operatorskiego Elektrowni Hybrydowej (Wydział Elektryczny), dr hab. inż. Tomasz Janusz Teleszewski z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku i dr hab. Inż. Maciej Zajkowski, prof. PB z Wydziału Elektrycznego.
🔰 Odcinek pn. ENERGIA WIATROWA programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT” został wyprodukowany w 2023 roku przez Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Centrum CeReClimEn UMCS) w ramach projektu pt. „Podnoszenie świadomości w zakresie znaczenia OZE i konieczności transformacji energetycznej oraz znaczenia oszczędzania nośnik
ów energii". Projekt został zrealizowany w okresie od 01.10.2022 r. do 30.11.2023 r. oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Rozpoczniemy od rozmowy z dr hab. inż. Anną Sowiżdżał, prof. AGH z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która kieruje Grupą Badawczą Odnawialne Źródła Energii. Opowie ona m.in. o tym, jak możemy wykorzystać energię geotermalną w Polsce. Widzowie będą mogli dowiedzieć się również, jakie są techniczne i inwestycyjne możliwości rozwijania tej technologii.
Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej szukają nowych rozwiązań, które pozwoliłyby skuteczniej korzystać z istniejących w Polsce zasob ów geotermalnych. Badają m.in. celowość wykorzystania dwutlenku węgla, który byłby nośnikiem energii geotermalnej na dużych głębokościach. W Centrum Zr ównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ Akademii Górniczo-Hutniczej w Miękini powstał hub technologiczno-przemysłowy (pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska), którego celem jest rozwój technologii z zakresu pomp ciepła. Jeszcze inny kierunek badań dotyczy tzw. płytkiej geotermii i wykorzystania ciepła gruntu. Omówią to dr inż. Wojciech Luboń oraz dr inż Grzegorz Pełka z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Wyjaśnią też zasadę działania pomp ciepła i rolę biomasy.
Nie zabraknie również podróży na Podhale. Odwiedzimy pionierski ośrodek Polskiej Akademii Nauk w Bańskiej Niżnej oraz Geotermię Podhalańską, która jest dużym producentem i dystrybutorem energii cieplnej. Warto dodać, że w Polsce idea wykorzystania zasobów geotermalnych liczy sobie już ponad 30 lat. W 1993 roku uruchomiono pierwszą w kraju instalację geotermalną: Doświadczalny Zakład Geotermalny Bańska – Biały Dunajec , zlokalizowany na Podhalu. Co od tego czasu udało się osiągnąć w krajowych badaniach nad geotermią ? O prowadzonych badaniach i pracach opowiedzą:
Ponadto prof. Beata Kępińska wyjaśni, dlaczego właśnie na Podhalu są największe w Polsce złoża geotermalne, jakie są perspektywy rozwoju geotermii w Polsce i co oznacza geotermalna dekada w Europie.
🔰 Odcinek pn. ENERGIA GEOTERMALNA programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT” został wyprodukowany w 2023 roku przez Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Centrum CeReClimEn UMCS) w ramach projektu pt. „Podnoszenie świadomości w zakresie znaczenia OZE i konieczności transformacji energetycznej oraz znaczenia oszczędzania nośników energii". Projekt został zrealizowany w okresie od 01.10.2022 r. do 30.11.2023 r. oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT”, tym razem poświęconego energii słonecznej – jednej z kluczowych technologii, które kształtują przyszłość zrównoważonej energetyki w Polsce.
Czy jesteśmy gotowi na transformację energetyczną w pełni opartą na źródłach zeroemisyjnych? Ten temat poruszy Grzegorz Wiśniewski, Prezes niezależnej grupy badawczej (EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej), który przedstawi dogłębną analizę rynku fotowoltaiki w Polsce. Wyjaśni, jakie są perspektywy rozwoju tej technologii, jakie wyzwania stoją przed krajowym systemem energetycznym oraz jakie trzy kluczowe czynniki napędzają rozwój fotowoltaiki w Polsce.
Pokażemy też, jak panele fotowoltaiczne mogą wspierać zrównoważony transport. Prof. dr hab. inż. Mirosław Wendeker, Kierownik Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej oraz Piotr Hołyszko z MPK Lublin wyjaśnią, w jaki sposób fotowoltaika przyczynia się do zasilania pojazdów miejskich i jak to wpływa na trwałość akumulatorów i opłacalność komunikacji miejskiej.
Zaprezentujemy również naukowe aspekty wykorzystania energii słonecznej. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej przedstawią wyniki swoich badań nad modułami fotowoltaicznymi, ich wydajnością w różnych warunkach oraz przyszłościowymi technologiami, takimi jak ogniwa cienkowarstwowe i barwnikowe. W jaki sposób energia promieniowania słonecznego zamieniana jest na energię elektryczną? Jak warunki zewnętrzne wpływają na wydajność modułów fotowoltaicznych? Jak można modyfikować kolektory słoneczne, aby wytwarzały jak najwięcej energii? Opowiedzą o tym: dr hab. Agata Zdyb, prof. PL - Kierownik Katedry Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii (Wydział Inżynierii Środowiska) a także pracownicy naukowi Katedry: dr inż. Ewelina Krawczak, dr Krystian Cieślak oraz mgr inż. Grzegorz Szałas.
W jaki sposób energia słoneczna wspiera zrównoważoną produkcję żywności? Na przykładzie instalacji fotowoltaicznej Grupy Maspex, jednej z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych pokażemy, jak efektywnie zarządzać pozyskaną w ten sposób energią i jak sztuczna inteligencja może wspierać ten proces. Objaśnią to: Piotr Romańczuk - Dyrektor ds. Ochrony Środowiska (Grupa Maspex), Dariusz Bober - Administrator Sieci Komputerowej w Grupie Maspex i Paweł Chrapowicki - Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej.
Czy panele fotowoltaiczne wymagają regularnego czyszczenia? Swoje wynik badań naukowych przedstawi dr inż. Wojciech Luboń z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Opowie również, kiedy i w jaki sposób najlepiej zadbać o swoje instalacje fotowoltaiczne.
Zapraszamy też do obejrzenia rozmowy z dr inż. Katarzyną Jodko-Piórecką z ITECH - Instytutu Innowacji i Technologii (Sieć Badawcza Łukasiewicz) na temat innowacyjnych projektów, związanych z energią słoneczną i zieloną gospodarką. Będzie także mowa o współpracy nauki i biznesu na rzecz zrównoważonego rozwoju. Warto wspomnieć, że Sieć Badawcza Łukasiewicz to jedna z największych sieci badawczych w Europie, która działa dla biznesu z myślą o rozwoju zielonej, niskoemisyjnej gospodarki.
🔰
Odcinek pn. ENERGIA SŁONECZNA programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT” został wyprodukowany w 2023 roku przez Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Centrum CeReClimEn
UMCS) w ramach projektu pt. „Podnoszenie świadomości w zakresie znaczenia OZE i konieczności transformacji energetycznej oraz znaczenia oszczędzania nośników energii". Projekt został zrealizowany w okresie od 01.10.2022 r. do 30.11.2023 r. oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Poznamy opinie ekspertów na temat wodorowych pojazdów - takich jak Toyota Mirai, które mogą zmienić nasz sposób podróżowania, co więcej - zobaczymy, jak to auto sprawdza się na drodze. Dowiemy się też, jak w Lublinie rozwijana jest zrównoważona i ekologiczna komunikacja miejska, w której kluczową rolę zaczynają odgrywać autobusy MPK Lublin napędzane wodorem. Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie wodoru w transporcie publicznym? Naukowcy z UMCS oraz ILOT (Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa) przedstawią wyzwania i szanse, jakie niesie za sobą produkcja zielonego wodoru w Polsce, która jest jednym z wiodących na świecie producentów tego surowca. Czy wodór jest w pełni bezpieczny? Jakie regulacje prawne są konieczne, aby nowa gałąź gospodarki mogła się rozwijać? Zaprezentują również innowacyjne metody magazynowania wodoru w stanie stałym, które mogą zmienić przyszłość energetyki. Badania te są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię i wyzwania związane z globalnym ociepleniem. W programie zastanowimy się również nad przyszłością lotnictwa w kontekście wykorzystania wodoru. Czy to właśnie wodór pomoże zdekarbonizować ten kluczowy dla globalnej gospodarki sektor?
Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się eksperci:
Zapraszamy do obejrzenia piątego odcinka programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT”, w którym omówione zostanie ekologiczne budownictwo oraz magazynowanie energii. Pokażemy, jak architektura i innowacyjne technologie mogą wspierać zrównoważony rozw ój oraz przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu.
Na początek, prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta D. Ryńska z Politechniki Warszawskiej wprowadzi nas w tematykę zrównoważonego budownictwa, wyjaśniając m.in. jak gospodarka obiegu zamkniętego wpływa na środowisko. Jakie technologie są kluczowe dla budownictwa przyszłości? Ekspert z Politechniki Warszawskiej, dr. inż. Piotr Bartkiewicz, prof. PW podzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie wdrażania ekologicznych rozwiązań, które stają się standardem w nowoczesnym budownictwie.
Następnie przeniesiemy się do miejscowości Zyndaki, gdzie dr inż. arch. Michał Pierzchalski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej pokaże widzom projekt domu z gliny i słomy. Poznamy także innowacyjne podejście do budownictwa z konopi w Dobrzyniówce - Piotr Jastrzębski z Wiceprezes firmy Podlaskie Konopie przedstawi zalety tego ekologicznego materiału.
W dalszej części programu dr inż. Przemysław Brzyski z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej omówi potencjał betonu konopnego, a dr inż. Katarzyna Łaskawiec z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych (Sieć Badawcza Łukasiewicz) przybliży właściwości autoklawizowanego betonu komórkowego, kt óry jest popularnym i ekologicznym materiałem budowlanym.
Na koniec skupimy się na innowacjach w magazynowaniu energii. Mgr inż. Karol Fatyga oraz dr hab. inż. Dariusz Zieliński, prof. PL z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej przedstawią kontenerowe systemy magazynowania energii w kontekście zmiany podejścia do zarządzania energią i wspierania transformacji energetycznej.