Konsultacje na platformie BigBlueButton na Wirtualnym Kampusie w semestrze letnim 2023/2024 odbywają się we środy  w godzinach 10.00-11.30 (proszę o wcześniejszy kontakt mailowy w celu umówienia się na konsultacje) 


Online consultations (office hours) this semester take place
on BigBlueButton on the Virtual Campus on Wednesdays between 10.00-11.30 (please send me an email to schedule the meeting)  

The course "Law in Tourism" is a compulsory lecture for first-year students of Tourism Management. Its primary aim is to enhance students' understanding of legal concepts and norms related to tourism within international, EU and selected national legal frameworks. 

The knowledge imparted through lectures, supplemented by assignments and reflective activities, equips students with insights into managing tourism activities in a legally and socially responsible manner. This comprehensive understanding helps them navigate the complexities and challenges associated with tourism management and participation.

Przedmiot "Wprowadzenie do zarządzania kryzysowego" jest skierowany do studentów kierunku Geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe, 1roku studiów, 1 stopień.
Jest on adresowany dla całego roku bez względu na realizowaną specjalność.

Istotą przedmiotu jest poznanie i zrozumienie przez studentów specyfiki zarządzania kryzysowego, zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i aplikacyjnym (z uwzględnieniem regulacji oraz rozwiązań praktycznych rozwijanych w Polsce i na świecie).

Celem przedmiotu jest: (1) przekazanie studentom ogólnej wiedzy na temat sytuacji kryzysowych, ich uwarunkowań oraz przebiegu, (2) wykształcenie umiejętności oceny skali zagrożeń oraz podejmowania odpowiednich środków zapobiegawczych, (3) zapoznanie z instytucjami zarządzania kryzysowego, ich kompetencjami i zadaniami i (4) zapoznanie ze sposobami i procedurami postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Przedmiot "Wprowadzenie do zarządzania kryzysowego" jest skierowany do studentów kierunku Geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe, 1roku studiów, 1 stopień. Jest on adresowany dla całego roku bez względu na realizowaną specjalność. Istotą przedmiotu jest poznanie i zrozumienie przez studentów specyfiki zarządzania kryzysowego, zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i aplikacyjnym (z uwzględnieniem regulacji oraz rozwiązań praktycznych rozwijanych w Polsce i na świecie).

Celem konwersatorium jest: (1) przekazanie studentom ogólnej wiedzy na temat zakresu i specyfiki działania organów państwa podczas sytuacji kryzysowych, (2) wykształcenie umiejętności oceny skali zagrożeń oraz podejmowania odpowiednich środków zapobiegawczych, (3) zapoznanie ze sposobami i metodami i narzędziami postępowania w obliczu sytuacji kryzysowych.

Zajęcie są realizowane w formie stacjonarnej, a kurs na Wirtualnym Kampusie obejmuje dodatkowe zadania obowiązkowe.



Przedmiot " Polityka regionalna i fundusze UE" jest skierowany do studentów kierunku Gospodarka Przestrzenna, 2 roku studiów, 2 stopień. Jest to przedmiot adresowany dla całego roku bez względu na realizowaną specjalność. Istotą przedmiotu jest poznanie i zrozumienie przez studentów specyfiki funkcjonowania unijnej polityki regionalnej pod kątem jej wykorzystywania na poziomie regionalnym oraz lokalnym.

Celem wykładu jest pogłębienie wiedzy studentów na temat źródeł, uwarunkowań, mechanizmów funkcjonowania oraz efektów  polityki regionalnej UE oraz tzw. europejskich funduszy strukturalnych. Analizowane na wykładach treści dotyczą z jednej strony wskazanej problematyki z perspektywy poziomu unijnego (instytucji unijnych oraz współpracy państw członkowskich), z drugiej zaś z perspektywy konkretnego państwa członkowskiego (w tym przypadku Polski). Wiedza przedstawiona na wykładzie oraz refleksja słuchacza potencjalnie pomagają lepiej zrozumieć wyzwania rozwoju regionalnego w UE oraz ewolucję podejścia UE do rozwiązywania problemu dysproporcji rozwojowych na poziomie regionalnym w Europie.

Celem wykładu pt. Podstawy socjologii i metodologii badań socjologicznych jest wprowadzenie Studentów do podstawowych pojęć, perspektyw oraz teorii socjologicznych, które pozwalają lepiej zrozumieć złożoność społeczeństw i interakcji społecznych. Słuchacze zdobędą ogólną wiedzę na temat historii socjologii oraz wybranych współczesnych koncepcji dotyczących dynamiki społecznej, struktur społecznych oraz wpływu czynników społecznych na rozwój przestrzeni miejskiej.Wiedza przedstawiona na wykładach oraz refleksja własna słuchacza potencjalnie pomaga lepiej zrozumieć wyzwania związane z odpowiedzialnym w wymiarze społecznym i środowiskowym planowaniem przestrzennym i gospodarką przestrzenną. Kurs umożliwia także rozwinięcie umiejętności analitycznego myślenia oraz analizy problemów społecznych.







Celem zajęć KW z przedmiotu "Podstawy socjologii metodologii badań socjologicznych" jest zapoznanie Studentów z wybranymi podstawowymi metodami i technikami badawczymi stosowanymi w socjologii (które mogą mieć zastosowanie m.in. przy realizowaniu projektu dyplomowego, pisaniu pracy dyplomowej cz też w dalszej aktywności zawodowej). Kurs ma na celu rozwinięcie kompetencji analityczno-badawczych oraz umiejętności projektowania, przeprowadzania i analizowania wyników badań społecznych. Studenci nauczą się, jak zbierać i interpretować dane empiryczne oraz jak wykorzystywać wyniki badań do formułowania wniosków i rekomendacji. Dzięki temu będą mogli prowadzić własne badania społeczne, które będą wspierać zrównoważony rozwój przestrzenny i podejmowanie świadomych decyzji zawodowych.

Przedmiot " Współczesne Systemy Polityczne " jest skierowany do studentów kierunku Geografia, 2 roku studiów, 2 stopień. Istotą przedmiotu jest lepsze poznanie i zrozumienie przez studentów specyfiki współczesnych systemów politycznych, ich typów, wymiaru prawno-instytucjonalnego, funkcjonowania, zalet i wad. Poprzez udział w kursie studenci będą mogli rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, które stanowią podstawą do aktywnego udziału w życiu publicznym, szczególnie na styku oddziaływania geografii oraz sfery polityki.

Celem wykładu jest pogłębienie wiedzy studentów na temat systemów politycznych, ich historycznej ewolucji, różnorodności, roli we współczesnym społeczeństwie i świecie, a także zadań głównych organów władzy. Analizowane na wykładach treści dotyczą z jednej strony wskazanej problematyki z perspektywy teorii polityki oraz prawa konstytucyjnego, z drugiej zaś z perspektywy praktycznego wymiaru procesów politycznych. Wiedza przedstawiona na wykładzie oraz refleksja słuchacza potencjalnie pomagają lepiej zrozumieć wyzwania z jakimi mierzą się współczesne systemy polityczne, a jednocześnie ich rolę w funkcjonowania świata w XXI wieku.