Thrillery medyczne naszpikowane są ciekawymi motywami; wiele razy poruszano w nich temat genetyki, transplantologii, kwestie związane z medycyną sądową, amerykańskim ubezpieczeniem społecznym, opowiadano o pracy młodych lekarzy i patomorfologów czy łączono wątki medyczne z tematami z pogranicza science fiction.
Polska literatura nadąża za światowymi trendami, a pisarze wykorzystują modne wątki, motywy i klisze, dlatego w kilku ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój polskiego thrillera medycznego, który postaram się pokazać dwutorowo. Po pierwsze, omówię wszystkie utwory Klaudii Kloc-Muniak (vel Klaudii Muniak) poruszające tematykę medyczną, Przyjrzę się także innym pisarzom tworzącym thrillery medyczne, jak chociażby Błażejowi Przygodzkiemu, Lucynie Powalskiej czy Jackowi Cabie mającym w swoim dorobku po jednym thrillerze medycznym, czy Dariuszowi Kaźmierczakowi – autorowi kilku utworów o tematyce medycznej.
Chciałabym również zatrzymać się na chwilę przy medycznych serialach. Obserwujemy pewną fuzję między serialami a powieściami i niekiedy w najnowszych powieściach pojawiają się wątki, tematy, motywy wprost zaczerpnięte z seriali czy filmów medycznych. Fenomen seriali medycznych utrzymuje się od lat i sprawia, że widzowie zainteresowani tematem mogą znaleźć niemalże pełen przekrój bohaterów – od antylekarza (Dr House), przez medyków dotkniętych chorobą (Szpital New Amsterdam), poprzez kultowy już Ostry dyżur, w którym pokazany został szpitalny oddział ratunkowy jednej z nowojorskich placówek.