Program popularnonaukowy Centrum CeReClimEn UMCS pn. „KLIMAT", poświęcony edukacji społeczeństwa w zakresie OZE i efektywności energetycznej, skierowany jest do szerokiego grona odbiorców. Jego ideą jest popularyzacja nauki i rozwiązań biznesowych, w tym wyzwań badawczych i wdrożeniowych dotyczących zmian klimatu i środowiska w ujęciu międzydyscyplinarnym.
Prezentujemy w nim pracę Ekspertów ze świata nauki i sfery biznesu, którzy nie tylko w swoich laboratoriach czy firmach - ale również domach i społecznościach - wdrażają praktyki zrównoważonego życia. Przedstawiamy również technologie, innowacje i projekty, które już teraz pomagają chronić Ziemię albo mają perspektywę, by robić to w przyszłości.
Pierwsze odcinki programu popularnonaukowego „KLIMAT" prezentują następujące tematy:
Pierwsze pięć odcinków programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT” zostały wyprodukowane w 2023 roku przez Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Centrum CeReClimEn UMCS) w ramach projektu pt. „Podnoszenie świadomości w zakresie znaczenia OZE i konieczności transformacji energetycznej oraz znaczenia oszczędzania nośników energii". Projekt został zrealizowany w okresie od 01.10.2022 r. do 30.11.2023 r. oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.