Podstawowym środowiskiem nauczania w e-learningu jest platforma edukacyjna (platforma e-learnigowa/zdalnego nauczania), która bywa również nazywana internetowym/wirtualnym środowiskiem edukacyjnym.
Jest to rodzaj aplikacji, który umożliwia realizowanie celów edukacyjnych za pośrednictwem sieci WWW, w systemie e-learning lub blended learning (mieszanym). Służy ona przede wszystkim do zarządzania kursami i ich uczestnikami, a oprócz tego posiada zestaw narzędzi pozwalających na komunikację, pracę z materiałami dydaktycznymi, realizację i ocenę zadań itp.
Na platformie można znaleźć te same narzędzia, z którymi spotykamy się w internecie (m.in. forum dyskusyjne, czat, miejsce pozwalające na załączanie plików, pocztę elektroniczną), ale są one dostosowane dla celów edukacyjnych i zgromadzone w jednym miejscu i odpowiednio zabezpieczone.
Zasadnicze elementy platformy e-learningowej
Obszar (kurs) jest wydzielonym na platformie miejscem, z którego korzysta konkretna grupa użytkowników platformy w określonym celu. Najczęściej jest miejscem realizacji e-kursu (przedmiotu) w zamkniętej grupie. Na platformie mogą znajdować się również inne rodzaje obszarów, np. towarzyskie, przeznaczone do kontaktów między uczestnikami bądź obszary czysto ogłoszeniowe.
Każdy z kursów jest opatrzony nazwą oraz skrótem, używanym przy nawigacji po platformie. Osoba, która posiada uprawnienia Autora kursów może samodzielnie zakładać nowe obszary kursowe i nimi zarządzać. Uprawnienia takie nadaje jej administrator platformy. Kurs może zawierać narzędzia (zasoby i aktywności) dobrane odpowiednio do celów, dla jakich został stworzony dany kurs. Platforma oferuje szeroką gamę tych narzędzi, które są przystosowane do realizacji procesu nauczania.
W ramach Wirtualnego Kampusu wykorzystywana jest platforma MOODLE. Nazwa to skrót od Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment czyli modularne, zorientowane obiektowo dynamiczne środowisko nauczania . System obecnie jest używany w ponad dwustu krajach świata i jest on stale rozbudowywany i udoskonalany.
Podstawowe funkcje platformy pozwalają na:
POMOC na platformie
Platforma Moodle posiada pliki pomocy, z których może doraźnie skorzystać każdy użytkownik. Taka „podręczna” pomoc odnosząca się do konkretnego narzędzia (opcji) jest opatrzona symbolem , którego kliknięcie uruchamia plik pomocy.
W przypadku poważniejszych wątpliwości każdy użytkownik platformy ma możliwość skontaktowania się z pomocą techniczną lub administratorem platformy: kampus@umcs.pl, (81) 537 61 81