Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT”, tym razem poświęconego energii słonecznej – jednej z kluczowych technologii, które kształtują przyszłość zrównoważonej energetyki w Polsce.
Czy jesteśmy gotowi na transformację energetyczną w pełni opartą na źródłach zeroemisyjnych? Ten temat poruszy Grzegorz Wiśniewski, Prezes niezależnej grupy badawczej (EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej), który przedstawi dogłębną analizę rynku fotowoltaiki w Polsce. Wyjaśni, jakie są perspektywy rozwoju tej technologii, jakie wyzwania stoją przed krajowym systemem energetycznym oraz jakie trzy kluczowe czynniki napędzają rozwój fotowoltaiki w Polsce.
Pokażemy też, jak panele fotowoltaiczne mogą wspierać zrównoważony transport. Prof. dr hab. inż. Mirosław Wendeker, Kierownik Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej oraz Piotr Hołyszko z MPK Lublin wyjaśnią, w jaki sposób fotowoltaika przyczynia się do zasilania pojazdów miejskich i jak to wpływa na trwałość akumulatorów i opłacalność komunikacji miejskiej.
Zaprezentujemy również naukowe aspekty wykorzystania energii słonecznej. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej przedstawią wyniki swoich badań nad modułami fotowoltaicznymi, ich wydajnością w różnych warunkach oraz przyszłościowymi technologiami, takimi jak ogniwa cienkowarstwowe i barwnikowe. W jaki sposób energia promieniowania słonecznego zamieniana jest na energię elektryczną? Jak warunki zewnętrzne wpływają na wydajność modułów fotowoltaicznych? Jak można modyfikować kolektory słoneczne, aby wytwarzały jak najwięcej energii? Opowiedzą o tym: dr hab. Agata Zdyb, prof. PL - Kierownik Katedry Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii (Wydział Inżynierii Środowiska) a także pracownicy naukowi Katedry: dr inż. Ewelina Krawczak, dr Krystian Cieślak oraz mgr inż. Grzegorz Szałas.
W jaki sposób energia słoneczna wspiera zrównoważoną produkcję żywności? Na przykładzie instalacji fotowoltaicznej Grupy Maspex, jednej z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych pokażemy, jak efektywnie zarządzać pozyskaną w ten sposób energią i jak sztuczna inteligencja może wspierać ten proces. Objaśnią to: Piotr Romańczuk - Dyrektor ds. Ochrony Środowiska (Grupa Maspex), Dariusz Bober - Administrator Sieci Komputerowej w Grupie Maspex i Paweł Chrapowicki - Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej.
Czy panele fotowoltaiczne wymagają regularnego czyszczenia? Swoje wynik badań naukowych przedstawi dr inż. Wojciech Luboń z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Opowie również, kiedy i w jaki sposób najlepiej zadbać o swoje instalacje fotowoltaiczne.
Zapraszamy też do obejrzenia rozmowy z dr inż. Katarzyną Jodko-Piórecką z ITECH - Instytutu Innowacji i Technologii (Sieć Badawcza Łukasiewicz) na temat innowacyjnych projektów, związanych z energią słoneczną i zieloną gospodarką. Będzie także mowa o współpracy nauki i biznesu na rzecz zrównoważonego rozwoju. Warto wspomnieć, że Sieć Badawcza Łukasiewicz to jedna z największych sieci badawczych w Europie, która działa dla biznesu z myślą o rozwoju zielonej, niskoemisyjnej gospodarki.