Celem wykładu jest nauka korzystania z baz prasy polskiej i zagranicznej. Studenci zobligowani będą do zapoznania się ze stronami internetowymi najważniejszych dzienników i tygodników o tematyce politycznej w Polsce i na świecie. Zadaniem podsumowującym zajęcia będzie przygotowanie clarisu prasowego - krótkiego analitycznego pisma służbowego używanego w korespondencji dyplomatycznej.
Celem wykładu jest nauka korzystania z programu Word. Studenci zobligowani będą do zapoznania się z podstawowymi funkcjami programu poprzez wykonywanie różnych ćwiczeń na fragmencie tekstu wiersza. Zadaniem podsumowującym zajęcia będzie przygotowanie przykładowego podania o pracę.
E-maile to obecnie najpopularniejsza i najczęściej stosowana forma komunikacji pisemnej. Niezależnie od tego w jakim celu piszesz maila, czy w celu wysłania oferty, nawiązania współpracy, przesyłasz dokumenty rekrutacyjne – należy przestrzegać kilku reguł panujących w korespondencji oficjalnej. Kultura osobista, grzeczność i profesjonalizm są cechami bardzo pożądanymi, także w komunikacji korespondencyjnej. Celem ćwiczeń jest prezentacja ważnych reguł e-mailowej etykiety, szczególnie w kontaktach między studentami a prowadzącymi zajęcia.
Plagiat to pojęcie z zakresu prawa autorskiego oznaczające skopiowanie cudzego utworu (lub jego części) wraz z przypisaniem sobie prawa do autorstwa poprzez ukrycie pochodzenia splagiatowanego utworu. Może być nim obraz, grafika, fotografia, piosenka, wiersz, praca magisterska, praca doktorska, publikacja naukowa, jak również gra komputerowa. W Polsce istnieje rozbudowany czarny rynek prac naukowych pisanych na zamówienie, w tym przez pracowników uczelni.
Netykieta to zasady zachowania, które odpowiadają na pytanie: jak zachowywać się w internecie? Reguły zmieniają się tutaj z roku na rok, tak jak zmienia się internet. Zasady właściwego zachowania w sieci wywodzą się z netykiet, które obowiązywały na grupach dyskusyjnych, forach czy kanałach IRC. O ile kanały IRC znają dziś tylko nieliczni, o tyle większość korzysta z serwisów społecznościowych. To do nich odnosi się dzisiejszy kodeks zachowań – netykieta w internecie. Celem netykiety jest stworzenie dobrych ram dla działania danej społeczności internetowej oraz przeciwdziałanie takim zjawiskom jak: floodowanie, spamowanie, trollowanie czy poke pismo. Nie ma jednej ustalonej odgórnie netykiety. W sieci obowiązują nas jednak te same zwyczaje, które stosujemy w życiu: dobre maniery, kultura.
Darknet, ciemna sieć to termin określający celowo ukrytą część zasobów Internetu, którą można przeglądać jedynie przy użyciu specjalnego oprogramowania. Dostęp do darknetu jest możliwy z poziomu wielu rozproszonych, anonimowych węzłów (np. Tor, I2P czy Freenet). Darknet jest częścią tzw. Deep web, czyli części Internetu niedostępnej z poziomu standardowych wyszukiwarek internetowych, w związku z czym dostęp do zamieszczanych tam stron internetowych jest utrudniony. Istnieją katalogi adresów dostępnych w dark webie stron (np. The Hidden Wiki), jak również specjalne wyszukiwarki służące do ich znajdywania (np. DuckDuckGo, Ahmia). Celem wykładu jest analiza istoty i zawartości Darknetu na przykładzie sieci TOR.
Termin "fake news" to neologizm w języku angielskim dosłownie znaczący fałszywe wiadomości. Odnosi się on do informacji, które nie mają pokrycia rzeczywistości, jednak mimo to są przedstawiane jako prawdziwe w wiadomościach bądź portalach społecznościowych. Ważną rolę pełni intencja nadawcy. W niektórych przypadkach domniemany fake news może być w rzeczywistości jedynie satyrą, wykorzystującą przesadne i nierealistyczne motywy, przeznaczoną tylko do rozrywki, a nie wprowadzenia w błąd. Fake newsy mogą także stanowić narzędzie propagandy. Najczęsciej fake newsy mają cele polityczne i ekonomiczne.
Trollowanie, ang. trolling, to antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla internetowych forów dyskusyjnych, czatów i sieci społecznościowych. Polega ono na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia poprzez wysyłanie kontrowersyjnych, napastliwych, często nieprawdziwych przekazów. Osoby uprawiające trolling nazywane są trollami. Najskuteczniejszą obroną przed trollowaniem jest całkowite zignorowanie wszelkich zaczepek trolla w momencie, gdy się zorientujemy, że mamy z nim do czynienia. O ile istnieje taka możliwość, administratorzy i moderatorzy powinni blokować możliwość publikowania wiadomości, które można uznać za trollowanie i odpowiadania na nie. Celem wykładu jest wyjaśnienie istoty trollowania, jego przyczyny, formy przeciwdziałania.
Przedmiotem refleksji wykładu jest patostreaming – nowe zjawisko występujące w przestrzeni mediów społecznościowych. Patostreamy pojawiły się w polskim internecie w ramach live video streamingu, czyli możliwości transmitowania wideo w czasie rzeczywistym przy użyciu różnych narzędzi internetowych. Patostreaming to transmitowanie na żywo przekazów noszących znamiona różnego rodzaju patologii. Jest to zatem internetowa transmisja w czasie rzeczywistym, która zawiera treści wulgarne, obsceniczne i przemocowe. To zjawisko budzące wiele obaw i kontrowersji, a także skłaniające do dyskusji na temat konieczności wprowadzenia regulacji mających zwiększyć kontrolę nad treściami zamieszczanymi w sieci.
Współczesne kampanie wyborcze wchodzą w etap kampanii postmodernizacyjnych (od lat 90. XX wieku w USA). Wykorzystanie nowych technologii komunikowania to jedna z najważniejszych cech tego modelu kampanii. Komunikowanie sieciowe przyczyniło się do decentralizacji zarządzania i działań partii i kandydatów, powodując, że kampania przyjęła charakter permanentny. Nowe technologie pozwoliły na indywidualizację apelu wyborczego, prowadząc do coraz większej segmentacji wyborców oraz ich aktywizacji. Celem wykładu jest analiza roli internetu we współczesnych kampaniach wyborczych.
Blogi to internetowe dzienniki, „rodzaj osobistej strony WWW, na której autor umieszcza zapiski swoich bieżących przeżyć i przemyśleń oraz różne, jego zdaniem, interesujące informacje”. Blogi rozpowszechniły się pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia. Wyróżnia się wiele typy blogów, przyjmując odpowiednie kryteria podziału. Wszystkie blogi jako społeczność lub sieć społeczna tworzą blogosferę. Blogosfera jest coraz częściej wykorzystywana przez polityków i partie polityczne m.in. w kampaniach wyborczych (bardzo aktywny w tym zakresie jest Janusz Korwin-Mikke). Istnieją również wielu dziennikarzy i działaczy społecznych prowadzących polityczne blogi (np. Kataryna).
Nauczanie na odległość (distance learning) jest uporządkowaną formą kształcenia, podczas którego nauczyciel (instruktor) nie ma fizycznego kontaktu z uczniem. Odbywa się za pomocą korespondencji, tekstu, grafiki, tam audio i wideo, CD-ROM-ów, audio i wideokonferencji czy interaktywnej telewizji. E-learning jest jedną z form kształcenia na odległość, przy czym kształcenie na odległość ma znacznie szerszy obszar funkcjonowania. E-learning obejmuje takie techniki nauczania, jak WBT (WebBased Training), CBL (Computer Based Learning) czy wirtualną klasę (virtual classroom). Pozwala na naukę tego, co jest nam w danej chwili potrzebne, w miejscu, czasie i tempie, które nam najbardziej odpowiadają. Z jednej strony pozwala na wzbogacenie i urozmaicenie tradycyjnych zajęć, a z drugiej strony eliminuje czynniki, które ograniczaj możliwości edukacyjne szkolonych (kursantów, studentów). Celem ćwiczeń jest prezentacja obszaru działań oraz korzyści i wady e-learningu.