Odcinek #5 NOWOCZESNE I EKOLOGICZNE BUDOWNICTWO ORAZ MAGAZYNOWANIE ENERGII
Zapraszamy do obejrzenia piątego odcinka programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT”, w którym omówione zostanie ekologiczne budownictwo oraz magazynowanie energii. Pokażemy, jak architektura i innowacyjne technologie mogą wspierać zrównoważony rozwój oraz przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu.
Na początek, prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta D. Ryńska z Politechniki Warszawskiej wprowadzi nas w tematykę zrównoważonego budownictwa, wyjaśniając m.in. jak gospodarka obiegu zamkniętego wpływa na środowisko. Jakie technologie są kluczowe dla budownictwa przyszłości? Ekspert z Politechniki Warszawskiej, dr. inż. Piotr Bartkiewicz, prof. PW podzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie wdrażania ekologicznych rozwiązań, które stają się standardem w nowoczesnym budownictwie.
Następnie przeniesiemy się do miejscowości Zyndaki, gdzie dr inż. arch. Michał Pierzchalski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej pokaże widzom projekt domu z gliny i słomy. Poznamy także innowacyjne podejście do budownictwa z konopi w Dobrzyniówce - Piotr Jastrzębski z Wiceprezes firmy Podlaskie Konopie przedstawi zalety tego ekologicznego materiału.
W dalszej części programu dr inż. Przemysław Brzyski z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej omówi potencjał betonu konopnego, a dr inż. Katarzyna Łaskawiec z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych (Sieć Badawcza Łukasiewicz) przybliży właściwości autoklawizowanego betonu komórkowego, który jest popularnym i ekologicznym materiałem budowlanym.
Na koniec skupimy się na innowacjach w magazynowaniu energii. Mgr inż. Karol Fatyga oraz dr hab. inż. Dariusz Zieliński, prof. PL z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej przedstawią kontenerowe systemy magazynowania energii w kontekście zmiany podejścia do zarządzania energią i wspierania transformacji energetycznej.