Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT”, który poświęcony jest rewolucyjnemu potencjałowi wodoru. Wodór, nazywany paliwem przyszłości, staje się kluczowym elementem transformacji energetycznej, mogącym zrewolucjonizować zarówno transport, jak i przemysł. W tym odcinku przyjrzymy się, jak wodór wpływa na codzienne życie i globalną gospodarkę.

Poznamy opinie ekspertów na temat wodorowych pojazdów -  takich jak Toyota Mirai, które mogą zmienić nasz sposób podróżowania, co więcej - zobaczymy, jak to auto sprawdza się na drodze. Dowiemy się też, jak w Lublinie rozwijana jest zrównoważona i ekologiczna komunikacja miejska, w której kluczową rolę zaczynają odgrywać autobusy MPK Lublin napędzane wodorem. Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie wodoru w transporcie publicznym? Naukowcy z UMCS oraz ILOT (Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa) przedstawią wyzwania i szanse, jakie niesie za sobą produkcja zielonego wodoru w Polsce, która jest jednym z wiodących na świecie producentów tego surowca. Czy wodór jest w pełni bezpieczny? Jakie regulacje prawne są konieczne, aby nowa gałąź gospodarki mogła się rozwijać? Zaprezentują również innowacyjne metody magazynowania wodoru w stanie stałym, które mogą zmienić przyszłość energetyki. Badania  te są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię i wyzwania związane z globalnym ociepleniem. W programie zastanowimy się również nad przyszłością lotnictwa w kontekście wykorzystania wodoru. Czy to właśnie wodór pomoże zdekarbonizować ten kluczowy dla globalnej gospodarki sektor?

 

Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się eksperci:

  • Mateusz Pągowski, Doradca ds. sprzedaży w salonie Toyota Marki,
  • Tomasz Fulara, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Lublin (MPK Lublin),
  • prof. dr hab. Ryszard Naskręcki, Dyrektor ECOTECH-COMPLEX UMCS,
  • dr hab. Paweł Mergo, prof. UMCS, Kierownik Pracowni Technologii Światłowodów (Wydział Chemii) UMCS,
  • prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak, Prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką,
  • prof. dr hab. Mariusz Krawiec, Kierownik Katedry Fizyki Powierzchni i Nanostruktur (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki) UMCS,
  • Jakub Kapuściński, Lider Obszaru Napędów Lotniczych z Centrum Technologii Bezzałogowych (Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa).

🔰  Odcinek pn. ENERGIA WODOROWA programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT” został wyprodukowany w 2023 roku przez Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Centrum CeReClimEn UMCS) w ramach projektu pt. „Podnoszenie świadomości w zakresie znaczenia OZE i konieczności transformacji energetycznej oraz znaczenia oszczędzania nośników energii". Projekt był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie (WFOŚiGW w Lublinie) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).