Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT”, poświęconego energii wiatrowej. To dobra okazja, aby dowiedzieć się, jak Polska rozwija swoje zielone technologie i poznać najnowsze osiągnięcia nauki w zakresie odnawialnych źródeł energii.


Na początek odwiedzimy Farmę Wiatrową Kraśnik. To pierwszy projekt, realizowany przez firmę OX2 na Lubelszczyźnie, która jest wiodącym inwestorem w dziedzinie energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej. Przedstawiciele firmy: Paweł Malarz i Piotr Winkiel wyjaśnią m.in. jak wygląda planowanie budowy farmy wiatrowej oraz związana z tym logistyka a także, jakie są procedury bezpieczeństwa, dotyczące turbin wiatrowych. Przestawią również plany firmy OX2 w Polsce.


Następnie odwiedzimy Politechnikę Lubelską, gdzie prowadzone są badania nad małymi turbinami wiatrowymi o pionowej osi obrotu. Zajrzymy do tunelu aerodynamicznego, by z bliska przyjrzeć się innowacyjnym rozwiązaniom w dziedzinie energetyki wiatrowej. Dr inż. Konrad Pietrykowski z Wydziału Mechanicznego PL wyjaśni działanie tego typu urządzeń. Przedstawi przepisy, dotyczące montażu przydomowych elektrowni wiatrowych oraz wyzwania technologiczne z tym związane.


W kolejnej rozmowie skupimy się na recyklingu turbin wiatrowych, który staje się coraz ważniejszym zagadnieniem w kontekście zrównoważonego rozwoju. Dr inż. Ewa Zawadzka z Instytutu Elektrotechniki – Centrum Badawczego Materiałów Elektrotechnicznych Sieci Badawczej Łukasiewicz podzieli się swoimi doświadczeniami i wyzwaniami związanymi z tym procesem. Zaprezentuje również najbardziej popularną w energetyce wiatrowej żywicę epoksydową oraz przykłady kompozytów, powstałych z mączki recyklingowej z łopat.


Na koniec odwiedzimy Politechnikę Białostocką, gdzie powstał innowacyjny, hybrydowy system łączący małą energetykę wiatrową z fotowoltaiką. Przyjrzymy się zaletom tego rozwiązania oraz innym projektom badawczym, które kształtują przyszłość polskiej energetyki. Naszymi przewodnikami z Politechniki Białostockiej będą: dr inż. Adam Tomaszuk z Centrum Operatorskiego Elektrowni Hybrydowej (Wydział Elektryczny), dr hab. inż. Tomasz Janusz Teleszewski z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku i dr hab. Inż. Maciej Zajkowski, prof. PB  z Wydziału Elektrycznego.



🔰 Odcinek pn. ENERGIA WIATROWA programu popularnonaukowego Centrum CeReClimEn UMCS „KLIMAT” został wyprodukowany w 2023 roku przez Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Centrum CeReClimEn UMCS) w ramach projektu pt. „Podnoszenie świadomości w zakresie znaczenia OZE i konieczności transformacji energetycznej oraz znaczenia oszczędzania nośników energii". Projekt był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie (WFOŚiGW w Lublinie) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).