Czynności administracyjne

Strona: Wirtualny Kampus UMCS
Kurs: Wprowadzenie do platformy e-learningowej "Wirtualny Kampus"
Książka: Czynności administracyjne
Wydrukowane przez użytkownika: Gość
Data: wtorek, 23 lipca 2024, 15:13

Opis

Nauczyciel w swoim kursie ma uprawnia administracyjne i może  w pełni zarządzać  swoim  kursem  jak i jego uczestnikami.  Nauczyciel ma do dyspozycji panel administracyjny

1. Blok Administracja

Nauczyciel w swoim kursie ma uprawnia administracyjne i może w pełni zarządzać swoim kursem jak i jego uczestnikami. Nauczyciel ma do dyspozycji panel administracyjny:

W bloku Administracja znajdują się ustawienia kursu.  Wszystkie opcje dostępne w tym bloku umożliwiają zarządzanie kursem i  dotyczą wyłącznie  aktualnego kursu. 

Dostępne są następujące opcje:

Włącz tryb edycji  włącza/wyłącza tryb edycji kursu. Jest to odpowiednik opisywanego wcześniej przycisku znajdującego się w prawym górnym rogu ekranu kursu.

Ustawienia zawiera zdefiniowane przez prowadzącego ustawienia kursu, takie jak format, czas rozpoczęcia, pola formularza zapisów, itp.  Ustawienia formularza zapisów pozwalają na określenie typu informacji, jakie mają być pobierane od użytkowników zapisujących się na kurs. 

Użytkownicy służy do przydzielania użytkownikom ról w ramach bieżącego kursu. Role zostały opisane szczegółowo w Przypisywanie ról/Autoryzowanie studentów

W obecnej wersji platformy mamy do wyboru trzy metody zapisów:

Manualne zapisy – opcja musi być zawsze aktywna, już przy jej ukryciu (opcja „zamkniętego oczka”) kurs będzie niedostępny dla studentów.

Dostęp dla gości – określa dostępność dla użytkowników nieposiadający konta na platformie.

Samodzielna rejestracja (Student) – umożliwia samodzielne zapisywanie się studentów do kursu (tutaj również określane jest hasło dostępu do kursu).

Kurs/przedmiot stworzony na platformie przez nauczyciela ma automatycznie aktywną tylko metodę zapisów: „Manualne zapisy” . UWAGA! Ta metoda  musi być zawsze aktywna.

W sytuacji, gdy w kursie nie  ma aktywnej  metody zapisów  „Manualne zapisy” studenci przy próbie wejścia na ten kurs otrzymują informację, że w tym momencie nie ma możliwości zgłoszenia się na kurs.

Aby umożliwić rejestrację uczestników do kursu prowadzący musi aktywować metodę zapisów: Samodzielna rejestracja (Student) – umożliwia samodzielne zapisywanie się studentów do kursu (tutaj również określane jest hasło dostępu do kursu).  Ta metoda musi być dodana i aktywna.

Aby ustawić hasło dostępu do  kursu na leży przejść do modyfikacji ustawień tej metody zapisów, zezwolić na samodzielną rejestrację, a następnie wpisać w polu: Enrolment key ciąg znaków będący hasłem dostępu do kursu.

Kurs/przedmiot, do którego studenci mogą się samodzielnie rejestrować i do rejestracji jest wymagany klucz (hasło) dostępu, na liście dostępnych kursów na platformie będzie oznaczony ikoną:

Natomiast kurs/przedmiot, do którego studenci mogą się samodzielnie rejestrować i do rejestracji nie jest wymagany klucz (hasło) dostępu, na liście dostępnych kursów na platformie będzie oznaczony ikoną:

Opcja  Grupy umożliwia podział użytkowników na grupy. Więcej informacji w Podział studentów na grupy.

Raporty  opcja ta pozwala by cała aktywność studentów, wszelkie czynności jakie wykonują po zalogowaniu się  do platformy była zapisywana i kontorolowana. 

Dziennik ocen  umożliwia przeglądania ocen (punktacji) studentów, które uzyskali w poszczególnych testach/ćwiczeniach.   Uzyskane wyniki/oceny można wyeksportować do pliku tekstowego lub formatu Excela. 

Kopia zapasowa umożliwia wyeksportowanie kursu do pliku. Możliwe jest określenie, które elementy i parametry kursu mają być wyeksportowane (można też wyeksportować dane użytkowników). Pliki z kopiami można przeglądać (i zarządzać nimi) wybierając opcję Pliki, także znajdującą się w bloku Administracja.

Odtwórz służy od odtwarzania (importowania) kursu z pliku (kopii zapasowej).

Import służy do kopiowania elementów z innego kursu. Jeżeli użytkownik jest prowadzącym na więcej niż jednym kursie, to za pomocą tej opcji może przenosić składowe między kursami. 

Reset pozwala wyczyścić kurs z danych użytkowników z zachowaniem składowych kursu i innych ustawień. 

Baza pytań daje dostęp do bazy pytań,  w której tworzone są pytania z których  z kolei są tworzone są testy/quizy online.

Do zarządzania plikami związanymi z kursem (plikami zewnętrznymi) służy menu Pliki. Do kursu można przesyłać pliki z lokalnego komputera. Takie pliki mogą być później wykorzystane na kursie, można z nich też np. importować cały kurs. 

2. Ustawienia kursu

Pierwszym krokiem po stworzeniu nowego kursu jest zmiana jego ustawień. Choć jedynie administratorzy mają prawo tworzyć kursy czy umieszczać je w odpowiednich kategoriach na stronie głównej, to już pozostałe ustawienia kursu zależą całkowicie od i są ustawiane przez  nauczycieli/prowadzących. 

Pełna nazwa kursu

Pełna nazwa kursu wyświetlana jest u góry ekranu oraz na listach kursów.

Streszczenie

Tekst wyjaśniający pokrótce o czym jest kurs. Informacja ta będzie dostępna na stronie głównej, dlatego należy wypełnić to pole. Warto aby tu znalazł się tutaj krótki opis kursu, sylabus, daty rozpoczęcia i zakończenia, adresaci i cel kursu, pkt ECTS itp. 

Format (układ kursu)

Trzy najważniejsze i najczęściej używane układy kursu to tygodniowy, tematyczny i towarzyski: 

Format tygodniowy: kurs zorganizowany jest w cyklu tygodniowym z dokładnie określoną datą rozpoczęcia i zakończenia. Każdy tydzień składa się z pewnej liczby składowych kursu. Niektóre z nich, takie jak dzienniki, mogą mieć czasowo ograniczone „okno dostępu”, czyli  okres trwający np. dwa tygodnie, po zakończeniu którego przestają być dostępne. 

Format tematyczny: format ten jest bardzo zbliżony do formatu tygodniowego, z wyjątkiem tego, Że kurs zamiast na tygodnie podzielony jest na tematy. W tematach prowadzący może sam określać i wpisywać czas jego trwania (np. jeden temat przerobi w tydzień, a kolejny w 3 tygodnie), może też mieć kurs bez żadnych dat. 

Format towarzyski: jest to format zorientowany na jedno główne forum - Forum towarzyskie - które wyświetlone jest na stronie głównej. Format ten jest przydatny w sytuacjach, w których forma działania nie jest sprecyzowana. Nie muszą być to nawet kursy - przykładowym zastosowaniem jest wydziałowa tablica ogłoszeń.

Liczba tygodni/tematów

Ustawienie to jest stosowane tylko dla formatu tygodniowego i tematycznego. W przypadku formatu tygodniowego określa się liczbę tygodni trwania kursu, począwszy od daty rozpoczęcia kursu. W przypadku formatu tematycznego określa się liczbę tematów na kursie. W obu przypadkach przekłada się to na liczbę ramek w środkowej części strony kursu.

Data rozpoczęcia kursu

W tym miejscu określa się termin rozpoczęcia kursu (w swojej strefie czasowej). Jeżeli stosowany jest tygodniowy format kursu, ustawienie daty rozpoczęcia będzie miało wpływ na sposób wyświetlania poszczególnych tygodni. Pierwszy tydzień rozpocznie się w dniu określonym tym miejscu. Ustawienie to nie będzie miało wpływu na kursy stosujące format towarzyski lub tematyczny. Wpłynie ono jednak na wyświetlanie logów, które przyjmują podaną tu datę jako najwcześniejszą możliwą do wyświetlenia.

Rodzaj grup

Są trzy ustawienia dla grup: 

brak grup

osobne grupy – uczestnicy każdej grupy widzą tylko siebie, reszta jest niewidzialna

widoczne grupy – uczestnicy pracują w obrębie swojej grupy, ale widzą także inne grupy

Opcja wymuśpozwala odgórnie zastosować ustawienia grup do wszystkich zasobów i składowych.

Dostępność

Ta opcja pozwala na całkowite ukrycie kursu. Nie będzie on figurował na  żadnej z list kursów, chyba  że będzie ona przeglądana przez administratorów platformy lub prowadzących ten kurs. Nawet jeśli studenci będą próbowali dostać się na kurs wchodząc na bezpośredni adres URL kursu, nie będą  mieli do niego dostępu.

Klucz dostępu do kursu

Klucz dostępu do kursu jest wykorzystywany do zautomatyzowania procesu autoryzacji użytkowników. W formularzu zapisów na kurs pojawi się dodatkowo pole „klucz dostępu do kursu”. Po podaniu klucza użytkownik zostanie zapisany i automatycznie autoryzowany na dany kurs. 

Dostęp jako gość

Można określić, czy użytkownicy zalogowani jako goście mogą mieć dostęp do kursu. Goście wchodzą na kurs używając przycisku „Zaloguj się jako gość” znajdującego się na stronie logowania. Goście  zawsze mają dostęp na zasadzie „tylko do odczytu”, czyli nie mogą wysyłać postów ani w Żaden inny sposób utrudniać pracy pełnoprawnym uczestnikom kursu. Opcja dostępu dla gości może być przydatna, jeżeli prowadzący chce pokazać komuś swoją pracę albo gdy chce, aby studenci mogli zapoznać się z kursem zanim zdecydują się na niego zapisać. Do wyboru są dwa sposoby dostępu dla gości: z kluczem lub bez. W pierwszym przypadku, goście będą musieli użyć aktualnego klucza dostępu  każdorazowo, gdy będą się logować. Dzięki temu można skutecznie ograniczać swoim gościom dostęp do kursów. Jeżeli prowadzący zdecyduje się wpuszczać gości  bez klucza,  każda osoba będzie mogła bezpośrednio uzyskać dostęp do jego kursu. 

Ukryte sekcje

Możliwe jest określenie sposobu wyświetlania studentom ukrytych sekcji kursu (np:. ukryte bloki). Standardowo sekcje te są „zwinięte” – w ten sposób studenci wiedzą,  Że dana sekcja istnieje, jednakże nie mają do niej dostępu. Możliwe jest także całkowite ich ukrycie – w ten sposób studenci nie będą w ogóle widzieli Że jakieś części kursu są ukryte. 

Wiadomości do pokazania

Specjalne forum „Aktualności” pojawia się w kursach o formacie tygodniowym lub tematycznym. Jest to dobre miejsce do umieszczania wiadomości przeznaczonych dla wszystkich studentów. (w ustawieniu domyślnym wszyscy studenci są zapisani na to forum i otrzymują z niego wiadomości pocztą elektroniczną.) Funkcja ta określa, ile ostatnich pozycji wyświetlanych jest na stronie

głównej danego kursu w ramce  „najświeższe wiadomości” w prawym górnym narożniku ekranu Ustawienie tej funkcji na „0 aktualności” sprawi, że ramka „najświeższe wiadomości” w ogóle się nie pojawi.

Pokazywanie ocen

Wiele składowych kursów umożliwia wystawianie studentom ocen. Domyślnie wszystkie oceny wystawione na danym kursie są widoczne na stronie ‘oceny’ dostępnej z poziomu głównej strony kursu. Jeśli prowadzący nie chce używać ocen w swoim kursie lub nie chce ujawniać ich studentom, to istnieje możliwość wyłączenia wyświetlania ocen w  Ustawieniach kursu. Nie uniemożliwia to wystawiania ocen za poszczególne składowe, a jedynie wyłącza opcję pokazywania ocen studentom.

Raporty aktywności

Raporty aktywności są dostępne dla każdego z uczestniczących w kursie. Raporty te zawierają dzienniki dostępu użytkownika, a także informacje dotyczące jego aktywności. Prowadzący zawsze mają dostęp do tych raportów – mogą je przeglądać, używając przycisku znajdującego się na stronie profilu danego studenta. Z kolei dostęp studentów do tych raportów kontrolowany jest przez prowadzących. W przypadku niektórych kursów umożliwienie takiego dostępu może okazać się bardzo pomocne, ponieważ pokaże to studentowi jego wysiłek i wkład w pracę online. Jednakże w przypadku niektórych kursów lepiej jest,  Żeby studenci mieli ograniczony dostęp. Ponadto udostępnienie tych raportów studentom spowoduje dodatkowe obciążenie serwera, co w przypadku licznych klas czy dłuższych kursów może skłonić administratora do wyłączenia tej opcji.

Maksymalny rozmiar pliku

Parametr ten definiuje największy dopuszczalny rozmiar pliku, który może być przesłany przez studenta w ramach danego kursu. Nie może przekroczyć parametru maksymalnej wielkości pliku  dla całej strony internetowej (sprecyzowanie tego rozmiaru należy do zadań administratora sieci). Możliwe jest dalsze ograniczenie rozmiaru pliku poprzez odpowiednie zmiany ustawień w ramach każdego modułu aktywności.

Czy jest to kurs nadrzędny (tzw. meta-kurs)

Kurs nadrzędny może być stosowany do grupowania kursów o podobnej tematyce – wtedy studenci autoryzowani na kursie nadrzędnym zostaną automatycznie autoryzowani na kursach podrzędnych. Włączenie tej opcji spowoduje pojawienie się dodatkowej opcji w bloku  Administracja – Kursy podrzędne, za pomocą której będzie można określić podrzędne kursy. 

Domyślna rola

Domyślna rola użytkowników na danym kursie. W przypadku kursów z kluczem dostępu, po podaniu klucza studenci będą automatycznie otrzymywać tę rolę w danym kursie. 

Zapisy

Ta grupa opcji pozwala na ograniczenie lub nawet całkowite zablokowanie możliwości zapisów na kurs. Dodatkowo można ograniczyć czas uczestnictwa użytkownika w kursie. Po jego upływie zostanie on automatycznie wypisany z kursu. 

Powiadomienie o wygaśnięciu autoryzacji

Jeżeli zostanie ustawione ograniczenie czasu uczestnictwa w kursie, opcje w tej sekcji pozwalają na włączenie powiadamiania o upływie czasu dostępu do kursu. 

Grupy

Możliwe są trzy ustawienia:

brak grup

osobne grupy – każda grupa widzi tylko siebie, reszta jest niewidzialna

widoczne grupy – każda grupa pracuje w swoich ramach, ale widzi także inne grupy

Grupy można stworzyć na dwóch poziomach:

Poziom kursu – jest to domyślne ustawienie dla wszystkich aktywności w ramach danego kursu

Poziom aktywności– każda aktywność, która umożliwia grupową pracę, pozwala określić tryb pracy w grupach. Jeśli kurs wymusza pracę w grupach, wówczas ten parametr nie jest brany pod uwagę.

Klucz dostępu do kursu

Klucz dostępu do kursu ma na celu uniemożliwienie udziału w kursie osobom niepożądanym. Jeżeli nic tutaj nie wpiszesz, to każda osoba, która posiada konto w tym serwisie będzie mogła zapisać się na Twój kurs po prostu wchodząc na stronę kursu. Jeżeli wpiszesz tutaj jakieś hasło, to studenci próbujący PO RAZ PIERWSZY uzyskać dostęp zostaną poproszeni o wpisanie tego hasła. Klucz został zastosowany po to, aby można było go przekazać uprawnionym osobom za pośrednictwem poczty elektronicznej, tradycyjnej, telefonicznie lub nawet ustnie podczas bezpośredniego spotkania na zajęciach.

Jeżeli hasło stanie się znane osobom niepożądanym i zapiszą się one na kurs, to możesz je skreślić(poprzez zmianę ich  roli w ramach kursu) i zmienić hasło. Nie będzie to miało wpływu na uprawnionych studentów, którzy już są zapisani. Osoby niepożądane nie będą mogły ponownie wejść na strony kursu.

Koszt

Jeżeli kurs jest skonfigurowany tak, że używa metody zapisu, która wymaga wpłaty (tak jak moduł Paypal), można określić tutaj koszt kursu (waluta jest określona w innym miejscu). Jeżeli pole koszt pozostanie puste, opcja zapłaty nie będzie dostępna i będzie wymagany inny sposób zapisu na kurs (taki jak klucz lub ręczne zapisywanie). Jeżeli pole koszt zostanie uzupełnione, wtedy studenci próbujący zapisać się będą mieli dostępną opcje zapłaty za wejście na kurs. Można DODATKOWO określić klucz dostępu do kursu. Jest to użyteczne, jeżeli kurs ma mieć zarówno dostęp płatny, jak i bezpłatny dla wybranych studentów.

Język

Określa, w jakim języku ma być wyświetlany kurs. Chodzi o stronę kodową używanej przeglądarki.

Jeżeli prowadzący ma angielskojęzyczną przeglądarkę i nie ustawi tego parametru, to standardowo Moodle będzie mu się wyświetlał po angielsku. Ustawienie parametru  Język spowoduje wyświetlenie kursu w dowolnym języku, bez względu na ustawienia przeglądarki.  

3. Zapisywanie studentów do kursów

UWAGA!

Zapisanie się przez studenta na przedmiot w systemie USOS nie skutkuje automatycznym zapisaniem studenta na kurs/przedmiot na Wirtualnym Kampusie.

Nauczyciel (prowadzący kurs) powinien podjąć odpowiednie kroki, aby umożliwić studentom zapisanie się na kurs. W celu udostępnienia treści kursu studentom, należy wejść w: panel „Administracja kursem” > „Użytkownicy” > „Metoda zapisów”:

Możliwe są trzy metody (opcje) zapisania do kursu:

Określona metoda jest w kursie włączona/aktywna, gdy jej nazwa jest wyświetlona kolorem czarnym – w kolumnie „Modyfikuj” środkowa ikonka „oka” jest nieprzekreślona.

Nowy kurs/przedmiot stworzony na platformie przez nauczyciela automatycznie ma aktywną TYLKO metodę zapisów: „Zapisywanie ręczne”.

METODA:  „Zapisywanie ręczne”

Metodą tą nauczyciel samodzielnie zapisuje do kursu studentów oraz np. innych nauczycieli (współprowadzących dany kurs), którzy posiadają konta w systemie USOS (co jest równoznaczne z posiadaniem konta na Wirtualnym Kampusie).

Aby dodać/dopisać określone konto do kursu należy kliknąć w ikonkę „Zapisz użytkowników” (ludzik z plusem) i wyszukać użytkownika w oknie znajdującym się po prawej stronie, zaznaczyć go i dodać (zapisać) do kursu – użytkownik pojawi się w oknie po lewej stronie.

Na tym poziomie można określić rolę przypisywaną użytkownikowi (domyślnie ustawiona jest rola „Student”) oraz okres uczestnictwa (czas, po którym studentowi wygaśnie dostęp do kursu). Drogą odwrotną, tzn. zaznaczając użytkownika w lewym oknie i klikając „usuń” można wypisać studenta z kursu.

Ustawienia zapisywania ręcznego (widoczność, role, okres uczestnictwa, wysyłanie powiadomień o wygaśnięciu uczestnictwa) można zmieniać, klikając w ikonę zębatego koła. Zapisywanie ręczne można włączyć/wyłączyć za pomocą ikonki oka widocznej w kolumnie „Modyfikuj”.

 

Uwaga!

Metoda „Zapisywanie ręczne” musi być zawsze aktywna, ponieważ przy jej ukryciu (opcja „zamkniętego oczka”) kurs będzie niedostępny dla studentów.

W sytuacji, gdy w danym kursie metoda zapisów „Zapisywanie ręczne” nie jest włączona studenci przy próbie wejścia na taki kurs/przedmiot otrzymują komunikat, że w tym momencie nie ma możliwości zgłoszenia/zapisywania się na kurs.

 

METODA „Dostęp dla gości”

Status gościa mają wszyscy niezalogowani na platformie internauci, (czyli osoby nieposiadające konta w systemie USOS). W ustawieniach tej metody zapisów (ikonka zębatego koła) oraz za pomocą ikonki oka można określić, czy treści kursu będą dostępne dla gości.

Opcja dodania hasła ogranicza dostęp do kursu tylko dla tych gości, którzy będą je znali.

METODA:   „Zapisywanie samodzielne (Student)”

Ta metoda pozwala studentom na samodzielne zapisywanie się do kursu. Można ją włączyć/wyłączyć za pomocą ikonki „oka”.  Włączona metoda „Zapisywanie samodzielne” umożliwi studentom samodzielne wejście (rejestrację) do kursu.

W ustawieniach metody (ikonka  ) znajdują się inne dodatkowe opcje tej metody np.: klucz dostępu do kursu, określenie terminów rozpoczęcia i zakończenia zapisów; wskazanie terminu, po którym studenci nieaktywni w kursie zostaną z niego wypisani; określenie maksymalnej liczby uczestników kursu; wpisanie treści komunikatu powitalnego (wysyłanego automatycznie każdemu studentowi, który dołączy do kursu).

 

Ustawienie „Klucza dostępu”

Zabezpieczeniu przed wejściem do kursu osobom nieuprawnionym służy tzw. „Klucz dostępu” do kursu. Klucz ten ustala (wprowadza) nauczyciel/prowadzący kurs i następnie podaje/udostępnia go swoim studentom, mającym uczestniczyć w kursie.

„Klucz dostępu” jest to dowolny ciąg znaków wprowadzony przez nauczyciela w pozycji: Klucz dostępu:  

Klucz jest wpisywany (wymagany systemowo) przez studenta TYLKO przy pierwszym wejściu do kursu.

Uwaga!

W  sytuacji gdy nauczyciel  włączy w swoim kursie metodę pozwalającą studentom na samodzielne zapisywanie się do kursu, ale nie wprowadzi „Klucza dostępu” do kursu to w takiej sytuacji kurs staje się dostępny dla każdego użytkownika, który zaloguje się na Kampus. 

Grupowy klucz dostępu do kursu

W przypadku, gdy Prowadzący tworzy kurs dla kilku grup (opcja dostępna w ustawieniach kursu i pozwala na udostępnienie treści jednego kursu dla kilku grup studentów, np. studentom różnych kierunków), można dla każdej grupy ustalić inny klucz dostępu.  W opcji „Zapisywanie samodzielne (Student) „ należy włączyć opcję „Użyj grupowych kluczy dostępu do kursu”

 

oraz w ustawieniach utworzonej danej grupy studentów wprowadzić klucz dostępu:

 

 

Z kursu uczestnik może wypisać się samodzielnie, korzystając z opcji Wypisz mnie z…, (dostępnej w obszarze kursu). Natomiast, jeżeli ta opcja jest niewidoczna - oznaczać to będzie, że uczestnik zostanie automatycznie systemowo usunięty z kursu, co nastąpi po długim okresie nielogowania się do tego kursu (powyżej 360 dni). W każdym momencie, kontaktując się administratorem lub prowadzącym nauczycielem, student może zostać wypisany z kursu.

Na stronie Wirtualnego Kampusu w miejscu, gdzie wyświetlane są nazwy kursów/przedmiotów, można zauważyć, jaka została zastosowana metoda zapisywania studentów do kursu.  Obok nazwy kursu wyświetlają się różne graficzne symbole.

Symbol oznacza, że w kursie jest włączona metoda „Zapisywanie samodzielne (Student)”z kluczem/hasłem dostępu

Symbol  oznacza, że w kursie jest włączona metoda „Zapisywanie samodzielne (Student)”i nie jest wymagany klucz/hasło dostępu

Symbol  oznacza, że kurs jest dostępny dla „Gości”

 

Brak symbolu graficznego oznacza, że kurs nie jest dostępny dla studentów.  Taka sytuacja występuje w przypadku, gdy nie jest włączona metoda „Zapisywanie samodzielne (Student) „bądź w kursie jest włączona TYLKO metoda zapisów: „Zapisywanie ręczne”

UWAGA!

Nauczyciel, który udostępnia na Wirtualnym Kampusie swój kurs (z dostępną metodą „Zapisywanie samodzielne (Student)” i wprowadzonym „kluczem/hasłem dostępu”) w celu umożliwienia studentom dostępu do kursu powinien przekazać studentom klucz/hasło dostępu do kursu. Może to wykonać:

  • Przekazując informację o kluczu podczas zajęć tradycyjnych ze studentami.
  • Wysyłając maila z informacją o kluczu do grupy studentów, którzy są przypisani do grupy zajęciowej, korzystając z tej opcji w systemie USOS:

 

Videotutorial: Zapisywanie studentów do kursu

4. Podział studentów na grupy

Jeżeli na kurs jest zapisana duża liczba osób, dobrym rozwiązaniem jest podzielenie ich na grupy.  Aby podzielić studentów na grupy, należy wybrać menu Grupy w zakładce Administracja. Pojawi się strona zawierająca definicje grup, ich opisy oraz listy ich członków. Możliwa będzie też edycja parametrów grup – listy członków grupy oraz jej opisu.

Można wprowadzić nazwę, opis grupy, a także podać klucz dostępu do niej. Klucz dostępu do kursu określany w ustawieniach kursu może też być wykorzystany do przydzielania studentów do grup. Jeżeli student poda zamiast klucza dostępu do kursu klucz do danej grupy, zostanie automatycznie autoryzowany i jednocześnie przypisany do określonej grupy.  Wciśnięcie przycisku  Dodaj/usuń użytkowników otwiera stronę, na której można przydzielać użytkowników do grup.

Polityka grupowa w kursie dotyczy tak naprawdę tylko niektórych składowych kursu tj. czatu, forum i warsztatów (mimo iż można wymusić politykę grupową w komponencie 'zasób', to z punktu widzenia studentów nie będzie to się niczym różniło od sytuacji, kiedy polityka ta nie została określona). Jeżeli zaś chodzi o składowe „grupowe” (tj. takie, w których studenci mogą widzieć nawzajem swoją aktywność), to studenci będą widzieć tylko aktywność (np. wypowiedzi na forum) danej grupy (tylko swojej przy ustawieniu 'osobne grupy'; przy ustawieniu 'widoczne grupy' studenci będą mogli „podglądać” inne grupy). 

Jeżeli polityka grupowa zostanie wymuszona (opcja „wymuś”) to jej ustawienia zostaną wymuszone na wszystkich komponentach kursu (czatach, forach, zasobach itd). W przeciwnym wypadku będzie można tę politykę ustawiać dla każdego komponentu oddzielnie. 

Po włączeniu polityki grupowej w Ustawieniach kursu wszystkie komponenty kursu w trybie edycji posiadają dodatkowy atrybut, określający politykę grupową danego komponentu:

  • osobne grupy – grupy studentów będą widziały jedynie aktywność w obrębie własnej grupy
  • widoczne grupy – grupy będą mogły podglądać aktywności innych grup
  •  brak grup

Podział na zespoły może być dokonany:

  • z poziomu kursu - wtedy obejmuje cały obszar kursu (tzn. wszystkie aktywności w ramach kursu są z podziałem na grupy),
  • z poziomu narzędzia - wtedy podział na grupy dotyczy tylko wybranego narzędzia.

Jeżeli polityka grupowa nie została wymuszona (pole "wymuś" w ustawieniach kursu), to kliknięcie na ten atrybut „przełącza” politykę grup danego komponentu.  

5. Ocenianie pracy studentów

Wiele aktywności Moodle (składowych kursu) pozwala na ocenianie. W ramach e-kursów można oceniać m.in. zadania, testy sprawdzające, dyskusję na forum. Standardowo, wszystkie oceny ze wszystkich modułów można przeglądać w menu Oceny, w zakładce Administracja. Strona ta zawiera wszystkie ustawienia związane z ocenami na kursie.

Skale ocen
Dane aktywności mogą być oceniane za pomocą skali punktowej bądź skali pięciostopniowej (skalę ustala nauczyciel na etapie projektowania danej aktywności). Dla przykładu:

* Zadania mogą być oceniane w skali pięciostopniowej.
* Testy - w skali punktowej.
* Aktywność na forum - w skali pięciostopniowej.

Moodle umożliwia wykorzystywanie własnych (stworzonych przez prowadzącego) skal ocen.  Nazwa skali powinna być słowem lub zwrotem, który jasno określa skalę: będzie ona widoczna ma liście wyboru skali, a także na wrażliwych na kontekst przyciskach pomocy. Sama skala jest określana za pomocą uporządkowanej liście wartości. Zacząć należy od najbardziej negatywnej, a skończyć na najbardziej pozytywnej wartości. Kolejne pozycje powinny być określane przecinkami.

Przykład skali:  Niedostateczny, Dopuszczający, Dostateczny, Dobry, Bardzo Dobry, Celujący 

Skala powinna zawierać również dokładny opis znaczenia poszczególnych ocen, a także sposobu jej użycia. Opis ten będzie dostępny na stronach pomocy zarówno dla prowadzących jak i studentów. Skale  standardowe będą dostępne we wszystkich kursach w obrębie tego serwisu.

Zarządzanie ocenami

Do zarządzania ocenianiem w e-kursie służy opcja Oceny w zakładce Administracja. W jej ramach należy zwrócić uwagę na opcje:

Dziennik ocen (wybierz akcję: Oceny > Dziennik ocen) pokazuje zbiorcze zestawienie ocen uczestników kursu.

Categories and items (wybierz akcję: Oceny > Categories and items) - pozwala na włączenie do "dziennika ocen" tylko tych elementów kursu (zadań, testów), które będą oceniane przez nauczyciela i brane pod uwagę przy ocenie końcowej.

Tylko te aktywności danego kursu, które podlegają ocenie nauczyciela powinny być w Dzienniku ocen zaznaczone kolorem czarnym. Aby to uzyskać należy (korzystając z opcji: Administracja > Oceny > Modyfikuj > Categories and items) wskazać je poprzez pozostawienie ikony otwartego oczka (symbol dostępności, element jest widoczny dla studenta) przy danej, wybranej aktywności. Wszystkie pozostałe aktywności wyświetlone na tej liście powinny mieć "zamknięte oczko”.

6. Raporty

W Moodle są dostępne raporty następującego typu:

  • raporty aktywności w kursie - są dostępne dla nauczyciela poprzez opcję Raporty w bloku Administracja; pokazują aktywność użytkowników w określonym kursie dotyczącą wybranych elementów; nie ma w nich porównania aktywności w różnych kursach;
  • raporty aktywności użytkownika - są dostępne w profilu użytkownika w karcie Raport aktywności i dotyczą działań użytkownika tylko w aktualnym kursie;
  • wykaz ocen - jest dostępny poprzez opcję Oceny w bloku Administracja; zawiera przegląd informacji dotyczącej tylko jednego rodzaju danych - ocen wystawionych uczniom (przez nauczycieli i, automatycznie, przez Moodle) za ich działania w kursie;
  • Statystyki - są zazwyczaj wyłączone globalnie w Moodle; po ich włączeniu nauczyciel mógłby dowiedzieć się, jak wygląda jego kurs na tle pozostałych kursów dostępnych w danej instalacji Moodle; dostęp do nich (jeśli są włączone) nauczyciel ma poprzez opcję Raporty w bloku Administracja.